Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Veolia Poznań chce inwestować w rozwój czystych technologii. Kluczowa ma być jak najmniejsza emisja dwutlenku węgla w spalarni śmieci

NK
Kluczowym punktem na kolejne lata jest rozwój firmy oraz inwestycje w technologie, które umożliwią wytwarzanie ciepła przy jak najmniejszej emisji dwutlenku węgla.
Kluczowym punktem na kolejne lata jest rozwój firmy oraz inwestycje w technologie, które umożliwią wytwarzanie ciepła przy jak najmniejszej emisji dwutlenku węgla. archiwum
Jak najwięcej inwestycji w czyste technologie, które zapewnią wytwarzanie ciepła przy jak najmniejszej emisji dwutlenku węgla – to główny cel, jaki stawiają przed sobą na lata 2018-2020 przedstawiciele Veolia Energia Poznań.

Przedstawiciele poznańskiego oddziału Veolii zaprezentowali cele, jakie stawiają przed sobą do 2020 roku oraz zaprezentowali dotychczasowe osiągnięcia spółki w ostatnich miesiącach. Jednym z najważniejszych wydarzeń było utworzenie jednej spółki, która zarządza zarówno elektrociepłownią Karolin, jak i miejską siecią ciepłowniczą w Poznaniu (do tej pory były to dwie osobne spółki).

Czytaj też: Veolia zainwestuje miliony w nowoczesną technologię

Kluczowym punktem na kolejne lata jest rozwój firmy oraz inwestycje w technologie, które umożliwią wytwarzanie ciepła przy jak najmniejszej emisji dwutlenku węgla. Przedstawiciele Veolii chcą też dążyć do stosowania tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym, co oznaczałoby, że praktycznie wszystkie substancje (także odpady) byłyby ponownie wykorzystywane np. do produkcji ciepła.

Jako przykład dobrej realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym podają oddział w Wągrowcu. Obecnie większość energii jest tam produkowana przy użyciu gazu. W przyszłości powstać ma jednak specjalna instalacja, w której będzie wykorzystywane tzw. paliwo alternatywne.

Przedstawiciele Veolii zamierzają postawić również duży nacisk na eksport popiołu lotnego.

– W Europie Zachodniej brakuje popiołu lotnego, który jest wykorzystywany np. w cementowniach. Ten rodzaj popiołu ma doskonałe właściwości wiążące i dlatego nadaje się do cementu. W praktyce jest to uboczny produkt spalania, który można wykorzystać i eksportować – mówi Paweł Orlof, prezes Veolia Energia Poznań.

Tylko w tym roku Veolia wyeksportowała kilkadziesiąt tysięcy ton popiołu lotnego, lecz sam projekt jest dopiero na wczesnym etapie rozwoju.

– W naszej strategii rozwój tej gałęzi jest bardzo istotny – zapewnia Paweł Orlof.

POLECAMY:

Najgorsze mieszkania do wynajęcia

Poznań: Najlepsze burgery w Poznaniu [TOP10]

Najdziwniejsze ogłoszenia na klatkach schodowych

Najpiękniejsze Rolniczki w Polsce

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Skąd się wzięły nazwy tych miejsc w Poznaniu?

Pożar wysypiska śmieci w Zielonej Górze - zobacz wideo:

źródło: TVN24/x-news.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski