Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Verba Sacra: Wielka Gala Słowa z opowiadaniami Conrada i muzyką Pawlika

Marek Zaradniak
Podczas Wielkiej Gali Słowa usłyszymy muzykę Włodka Pawlika
Podczas Wielkiej Gali Słowa usłyszymy muzykę Włodka Pawlika Wojciech Wojtkielewicz
W środę w ramach festiwalu Verba Sacra odbędzie się "Wielka Gala Słowa, Conrad - podróż metafizyczna" .

Znakomitych aktorów Danutę Stenkę, Mariusza Bonaszewskiego i Krzysztofa Gosztyłę, a także laureata nagrody Grammy, cenionego pianistę Włodka Pawlika usłyszymy już w środę w Auli UAM podczas Wielkiej Gali Słowa „Conrad. Podróż metafizyczna”. Aktorzy będą czytać fragmenty wielu opowiadań Josepha Conrada, a Włodek Pawlik improwizować będzie na tematy inspirowane tymi opowiadaniami.

To kulminacyjny moment trwającego w Poznaniu XVII Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Autorem wyboru tekstów i komentarza jest prof. Wiesław Ratajczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Reżyseruje Przemysław Basiński.

W programie znajdą się fragmenty takich opowiadań Josepha Conrada Korzeniowskiego jak „Jądro ciemności”, „Lord Jim”, „Smuga cienia”, „Nostromo” czy „Amy Foster”. Wybrano Conrada gdyż obchodzimy właśnie w Polsce jego rok.

Profesor Wiesław Ratajczak tak widzi aktualność Conrada: - Jakże wielu jest pisarzy i czytelników ze szkoły Conrada. Dziś szczególnie inspirujące są jego refleksje o terroryzmie , o relacjach i granicach między kulturami, ale przecież nie przestały być też ważne conradowskie dylematy związane z odpowiedzialnością, z poszukiwaniem węzłowych okoliczności ludzkich wyborów, z losem i tajemnicą. Przy tym jakie to odpowiedzialne. By w pełni docenić narrację Conrada trzeba go czytać na głos. W oryginale lub w przekładach. Odtwarza się w ten sposób sytuację powracającą w jego dziełach. Ktoś znajduje słuchacza i zaczyna snuć historię. Mijają godziny, zapada zmrok. Treść opowieści zapada w nas i zawsze już będzie niepokoić przypominając jak poważną sprawą jest życie.

Verba Sacra - Wielka Gala Słowa. Conrad - Podróż metafizyczna,
Aula UAM, (ul. Wieniawskiego 1),
29 listopada, godzina 19,
bilety: 20-30 zł

Zobacz też: Przegląd kulturalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski