W najbliższy weekend 24 i 25 sierpnia odbędą się VII Dni Twierdzy Poznań. W programie znalazło się blisko 30 miejsc i atrakcji, w tym także sporo nowości. Imprezę od początku tworzą muzea, instytucje, ale także stowarzyszenia i organizacje miłośników fortyfikacji i historii, a często pojedyncze osoby. Łączy je wszystkie chęć ochrony i popularyzacji poznańskich fortyfikacji.
Najstarsze pochodzą z średniowiecza. To relikty wałów grodu Mieszka I, które będzie można obejrzeć w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Także tam pojawią się rekonstruktorzy, prezentujący po raz pierwszy w ramach Dni Twierdzy Poznań uzbrojenie i umiejętności szermiercze żołnierzy Rzeczypospolitej z XVII wieku.
Sprawdź też:
Zobacz też: Poznań: Miliony złotych na forty dzięki nietoperzom?
Jednak to tylko jedna z wielu nowości w tegorocznym programie. Należą do nich również aż trzy forty. Pierwszy to od lat nie udostępniany Fort VIIa. Drugi to niemal nieistniejący już Fort V w sąsiedztwie Os. Wichrowe Wzgórze. Odbędzie się w nim rodzinna gra terenowa z dodatkowymi atrakcjami. W przyszłości teren ten mógłby służyć jako park dla mieszkańców sąsiadującego z nim os. Wichrowe Wzgórze. Pojawi się także zupełnie nowy fort, zbudowany z klocków Lego. Będzie można go zobaczyć jaką jedną z atrakcji w Kaponierze Kolejowej.
Tradycyjnie będzie można zwiedzić takie obiekty jak Fort Ia, Fort IIa, Fort III, Fort IVa, Fort Va, Fort VI i Fort VII, a także Schron Babimojska, czy Śluzę Katedralną, wchodzącą w skład Bramy Poznania.
Sprawdź też:
O przyrodniczym znaczeniu fortów przypomną wieczorne wycieczki, podczas których będzie można nasłuchiwać, a przy odrobinie szczęścia także oglądać nietoperze zamieszkujące Fort III w Nowym Zoo. Uzupełnieniem programu będą forteczne spływy kajakowe, a zwiedzanie ułatwi Forteczna Linia Autobusowa, przygotowana dzięki współpracy z ZTM i MPK.
- Dni Twierdzy Poznań się zmieniają. W programie pojawia się co raz więcej inicjatyw adresowanych do osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Poruszane są już nie tylko wątki historyczne i militarne, ale także przyrodnicze czy związane z twórczym i aktywnym wypoczynkiem. Twierdzę Poznań można zwiedzać pieszo, autobusem, kajakiem albo na rowerze. Chcemy przez to powiedzieć, że to nasze wspólne dziedzictwo, o które naprawdę warto się zatroszczyć - tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, koordynator akcji.
W 2018 roku poznańskie fortyfikacje i podziemia podczas "Dni Twierdzy Poznań" odwiedziło ponad 14 tysięcy osób.
Zobacz też:
Poznań: Tak wygląda w środku jeden ze schronów na terenie ZN...
Sprawdź też:
Dni Twierdzy Poznań - zobacz wideo:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
KUP TERAZ

Pokrowiec na plecak Pack Fly Large Blaze Orange Mystery Ranch
Wodoodporny pokrowiec rozmiarze Medium. Pasuje na …
KUP TERAZ

PLECAK Urban Assault 21, Mystery Pop, OS
Zainspirowany wojskowymi plecakami szturmowymi. Te…
KUP TERAZ

ŁÓŻKO TURYSTYCZNE COT CONVERTIBLE HELINOX
Unikalny system dźwigni Helinox składa łóżko i w p…
KUP TERAZ

KIJE BIEGOWE DISTANCE 125cm ROCKLAND
Rockland Distance to kije do biegów terenowych wyk…
KUP TERAZ

KUBEK TERMICZNY THERMAL MUG LIFEVENTURE
Wszechstronny kubek termiczny. Utrzyma temperaturę…
KUP TERAZ

KIJE TREKKINGOWE RAPID CABRO ROCKLAND
Rapid Carbo uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu…