MKTG SR - pasek na kartach artykułów

VII Forum Gospodarcze Metropolii Poznań o partnerstwie zagranicznym

Monika Kaczyńska
VII Forum Gospodarcze Metropolii Poznań, które obędzie się 7 maja, będzie obradowało pod hasłem "Metropolia w sieci międzynarodowej"

Pierwszy z paneli dyskusyjnych Forum (będą trzy) poprowadzi prof. Tomasz Kaczmarek, dyrektor Centrum Badań Metropolitalnych. W swoim wystąpieniu skupi się na ocenie aktywności samorządów lokalnych w Europie i w Polsce w dziedzinie partnerstwa. Przedstawi wyzwania lokalnej "paradyplomacji", przed jakimi stają także samorządy Metropolii Poznań.

- Aktywność samorządów i ich jednostek ma charakter oddolny - podkreśla prof. Tomasz Kaczmarek. - Wymiana kulturalna, sportowa, szkolna czy transfer doświadczeń dotyczących zarządzania a także coraz częściej realizacja wspólnych projektów, to nic innego jak wkład wspólnot lokalnych w globalizację i "małą integrację europejską". Trzeba pamiętać, że są miasta i gminy, które nie mają lub nie wykorzystują kontaktów zagranicznych dla rozwoju lokalnego. Chociaż nie jest to zadanie obligatoryjne samorządów, to zaniechanie współpracy zagranicznej uważam za duży błąd i pozbawianie się szans rozwojowych. Często urzędnicy podpatrując rozwiązania w zakresie np. transportu publicznego, segregacji odpadów, rewitalizacji, prowadzenia szkół itp. nauczą się w ciągu kilkudniowego wyjazdu więcej niż wyczytaliby w fachowych książkach. Ważny jest zatem właściwy dobór partnerów, którzy mogą przyczynić się do rozwoju miasta czy gminy. Na współpracę i wspólne projekty można pozyskać nie małe fundusze wspierające. W tym kontekście ważne jest także umożliwienie wymiany organizacjom społecznym, lokalnym środowiskom biznesowym, młodzieży szkolnej, klubom sportowym czy placówkom kulturalnym. Jean Monnet, jeden z ojców integracji europejskiej mawiał "My nie jednoczymy państw, my jednoczymy ludzi". Dlatego taka współpraca jest potrzebna, choć często niewymierna, a jej efekty przychodzą po latach,

Wśród samorządów Metropolii Poznań (miasto Poznań, powiat poznański i 21 gmin) zdecydowana większość ma umowy partnerskie i prowadzi intensywne kontakty zagraniczne ze swoimi odpowiednikami na świecie. Poznań ma ich 14.

Kilka z nich to partnerstwa strategiczne: począwszy od Hanoweru, przez francuskie Rennes po chińskie Shenzen,
W przypadku mniejszych gmin partnerów jest na ogół mniej.

- W czasie dyskusji postaramy się znaleźć odpowiedź między innymi na pytanie o naszą rolę w zagranicznych partnerstwach - mówi prof. Kaczmarek. - Czy w dalszym ciągu jesteśmy "na dorobku" czy może nadeszła pora, by nasz dług spłacać, pomagając słabiej rozwiniętym od nas w ramach tzw. "partnerstwa solidarności". Partnerskie umowy wiążą nas z gruzińskim Kutaisi, palestyńskim Nablusem czy ukraińskim Charkowem. W przypadku Gruzinów zaczęło się od dzielenia się doświadczeniami dotyczącymi opieki nad wykluczonymi, teraz wspólnie dzięki wsparciu MSZ realizowany jest program "Turystyczny magnes". Poznań zorganizuje serię szkoleń dla urzędników i przedstawicieli środowisk zaangażowanych w rozwój turystyki w Kutaisi. Przy pomocy Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Kutaisi pozna nowoczesne narzędzia promocji - dodaje.

Więcej informacji na temat VII Forum Gospodarczego Metropolii Poznań i formularz rejestracyjny na stronie www.forumgospdarcze.com.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski