Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VII Poznański Festiwal Mozartowski: W roku jubileuszowym...

Andrzej Chylewski
Festiwal zainauguruje dzisiejsze wykonanie jednego z najsłynniejszych, magicznych dzieł geniusza z Salzburga - jak co roku, w dniu rocznicy śmierci wielkiego kompozytora
Festiwal zainauguruje dzisiejsze wykonanie jednego z najsłynniejszych, magicznych dzieł geniusza z Salzburga - jak co roku, w dniu rocznicy śmierci wielkiego kompozytora Andrzej Szozda
Rozpoczynający się dziś Poznański Festiwal Mozartowski będzie przebiegać pod znakiem wyjątkowego jubileuszu Poznańskiego Chóru Katedralnego, któremu w tym roku stuknęło 125 lat!

To Dyrektor festiwalu, Tomasz Raczkiewicz i patronująca festiwalowi Fundacja Krąg, swoje wszystkie działania roku 2009 opatrzyła wspólnym tytułem "In Anno Jubileo" - "W roku jubileuszowym", słusznie przypisując priorytetowe znaczenie tegorocznemu świętu Poznańskiego Chóru Katedralnego. Ale wśród propozycji organizatorów festiwalu znalazł się także szereg innych atrakcji.

"Chór Historyczny", "Chór Unii Europejskiej" - to tylko niektóre tytuły, które Poznańskiemu Chórowi Katedralnemu przysługują za jego "wszechstronność i zdolność do harmonijnego łączenia tradycji z współczesnością i przyszłością." Pamiętając o jego XV-wiecznych korzeniach, można go uznać za najstarszy chór w Polsce.

Historię chóru w obecnym kształcie i z nazwą rozpoczął ks. Józef Surzyński 8 grudnia 1884 roku, dając też początek renesansu dawnej muzyki polskiej, podwaliny polskiej muzykologii i edytorstwa muzycznego, powodując tym samym podniesienie poziomu repertuarowego licznych chórów kościelnych i świeckich. Dalsze lata przyniosły złotą, europejską erę chóru za "panowania" ks. Wacława Gieburowskiego, a następnie powojenne sukcesy zespołu pod batutą ks. Zdzisława Bernata. Kontynuatorem tych tradycji jest ks. Szymon Daszkiewicz, który sprawia, że chór nie tylko wspomaga liturgię katedralną, lecz i promuje polską muzykę religijną w kraju i poza jego granicami.

Jubileuszowy koncert Poznańskiego Chóru Katedralnego odbędzie się we wtorek 8 grudnia i poprzedzony będzie o godzinie 19 mszą św. w katedrze poznańskiej, celebrowaną przez biskupa Marka Jędraszewskiego.

W trakcie festiwalu, który rozpoczyna się dzisiaj, w święto Barbórki, bardzo późnym wieczorem i potrwa do 19 grudnia, do koncertu finałowego w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich, będzie miejsce na koncerty w najszerszym rozumieniu, z chórem, solistami i orkiestrą symfoniczną. Będzie też pora na przedsięwzięcia kameralne, nie tylko zresztą w różnych miejscach i salach Poznania, ale na terenie Wielkopolski (Zamek w Kórniku, niedziela 13 grudnia, czy Sala Balowa w Dobrzycy, wtorek 15 grudnia). Wystarczy tylko odrobina chęci i wysiłku, bo dla wszystkich na koncerty festiwalu obowiązuje wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski