Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Virtual Reality: Z centrum miasta w świat dinozaurów

Mikołaj Woźniak
Virtual Reality: Z centrum miasta w świat dinozaurów
Virtual Reality: Z centrum miasta w świat dinozaurów Przemyslaw Swiderski
Poznaniacy Jakub Mścisz i Artur Pawlak to członkowie zespołu Spaceboys. Od lat specjalizują się w tworzeniu interaktywnych widowisk i wirtualnych światów. W styczniu tego roku otworzyli oni w stolicy Wielkopolski galerię Virtual Quest. Jest to jedyne takie miejsce w Europie.

Technologia VR rozwija się już od lat. Dzięki specjalnym urządzeniom i technologiom możemy się przenieść w dowolne miejsce na Ziemi i nie tylko. Łącznikiem między światem rzeczywistym a rzeczywistością wirtualną są zwykle okulary i podłączone do nich urządzenie (np. smartfon).

Poznaniacy Jakub Mścisz i Artur Pawlak to członkowie zespołu Spaceboys. Od lat specjalizują się w tworzeniu interaktywnych widowisk i wirtualnych światów. W styczniu tego roku otworzyli oni w stolicy Wielkopolski galerię Virtual Quest. Jest to jedyne takie miejsce w Europie. Jego twórcy przygotowują dla zwiedzających rzeczywistość wirtualną, dzięki której możemy się znaleźć pod wodą, w kosmosie, czy w świecie dinozaurów. Jednak galeria to kolejny i prawdopodobnie nie ostatni krok w karierze poznaniaków.

Wirtualne książki w Bramie Poznania

- Spaceboys to twór, w którym od prawie 7 lat działamy razem. Najpierw wspólnie robiliśmy projekty, ale każdy z nas był niezależny. Potem pojawiła się potrzeba pracy razem - pod wspólną nazwą. Naszą specjalnością jest tworzenie interaktywnych instalacji i aplikacji. Mamy także studio filmowe, gdzie realizujemy własne projekty - tłumaczy Artur Pawlak, jeden z członków Spaceboys.

Jednym z największych ich sukcesów jest stworzenie wszystkich systemów interaktywnych, które znajdują się w Bramie Poznania. Wśród nich znajdziemy np. wirtualne książki - stanowiska, przy których za pomocą pociągnięcia palca możemy wertować strony i odkrywać kolejne elementy historii. Jakub Mścisz, drugi ze Spaceboys’ów, mówi: - Tworzyliśmy także instalacje w Muzeum Mangi w Krakowie, działaliśmy także w muzeach w Zamościu i pod Wrocławiem. To najważniejsze z naszych projektów. Wykonanie ich zajmuje często do roku. Trzeba połączyć wiele elementów w jedną całość, a wszystko musi być spójne.

Cały artykuł przeczytasz w naszym serwisie plus. Sprawdź!

VR: Z centrum miasta w świat dinozaurów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski