Volkswagen Poznań i Gestamp tworzą we Wrześni klasę...

  Volkswagen Poznań i Gestamp tworzą we Wrześni klasę patronacką

  Piotr Robakowski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  VW Poznań i Gastamp podpisały umowę na utworzenie patronackiej klasy w Zespołe Szkół Politechnicznych we Wrześni.
  1/11
  przejdź do galerii

  VW Poznań i Gastamp podpisały umowę na utworzenie patronackiej klasy w Zespołe Szkół Politechnicznych we Wrześni. ©Piotr Robakowski

  W tym roku rusza nabór do klasy patronackiej przy Zespole Szkół Politechnicznych o kierunku mechanik precyzyjny. Jest w niej dwadzieścia miejsc. W roku szkolnym 2017/2018 pojawią się dwa kolejne zawody – lakiernik samochodowy i blacharz samochodowy. Umowę podpisano dzisiaj w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrześni.
  W 2014 roku podjęto decyzję o lokalizacji i budowie nowego zakładu w miejscowości Białężyce koło Wrześni. Fabryka jest już na ukończeniu i w drugiej połowie roku ruszy produkcja pierwszych samochodów użytkowych. Przed rokiem Volkswagen Poznań rozpoczął też rozmowy zmierzające do rozszerzenia działań związanych z kształceniem zawodowym. Wybrano znajdujący się niedaleko budowanej fabryki Zespół Szkół Politechnicznych, którego poziom kształcenia jest wysoko oceniany zarówno przez uczniów jak i lokalnych przedsiębiorców.
  - Nasi uczniowe oprócz praktycznej nauki zawodu mają też rozszerzony pogram nauki języka niemieckiego. Kończąc szkołę mają nie tylko wszystkie stosowne do kierunku nauki polskie egzamin, ale również możliwość uzyskania niemieckiego certyfikatu AHK, który potwierdza wykształcenie i umożliwia pracę w wielu krajach Unii Europejskiej – podkreśla Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych Volkswagen Poznań.
  To nie pierwsza szkolna inwestycja firmy Volkswagen Poznań. W 2005 roku podpisano umowę o współpracy z Zespolem Szkół nr 1 w Swarzędzu. Obecnie kształci się tam ponad 200 uczniów w czterech zawodach – monter mechatronik, elektromechanik pojazdów przemysłowych, operator maszyn i urządzeń odlewniczych, a także mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych. Po zakończeniu procesu kształcenia pracę w fabryce Volkswagena znajduje około 92 procent wszystkich absolwentów.
  W Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni od nowego roku szkolnego uruchomiona zostanie klasa licząca dwudziestu uczniów. Spośród nich 12 osób zostanie pracownikami młodocianymi Volkswagen Poznań, zaś pozostałych ośmiu trafi do firmy Gestamp, która dostarcza do VW części do karoserii. - Sam zaczynałem swoją edukację w niemieckiej szkole technicznej, choć na kierunku lotniczym. Dopiero potem były studia i praca w Volkswagenie, Wiem jak ważne jest kształcenie zawodowe młodego człowieka w jego dalszej karierze zawodowej – mówił podczas spotkania Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań. - Dzisiejsza umowa oznacza dla nas krok w przyszłość. Nie chcemy jedynie budować fabryki w tym miejscu. Chcemy też zainwestować w tę kadrę młodych ludzi, których tutaj za kilka lat będziemy potrzebować – dodał.
  - Dzisiejszy dzień jest szczególny, bo finalizuje się etap wytężonej pracy, który nie jest zakończeniem, ale pewnym etapem rozwoju na przyszłość. Kształcenie zawodowe młodzieży ma bowiem bardzo istotne znaczenie dla lokalnego i nie tylko lokalnego rynku pracy – podsumował Dionizy Jaśniewicz, starosta powiatu wrzesińskiego.
  Młodzież zainteresowana nauką w klasie patronackiej musi złożyć dokumenty w Zespole Szkół Politechnicznych. Dokumenty trafią do firm VW Poznań i Gestamp, które przeprowadzą proces rekrutacji. Nauka zacznie się od września. W pierwszym roku uczniowie będą mieli trzy dni nauki teorii i dwa dni na warsztatach Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni. Po pierwszym roku trafią już na miesięczne praktyki do poszczególnych zakładów. W dugim i trzecim roku, zajęcia praktycznej nauki zawodu odbywać będą się już na terenie zakładu VW Września i Gestamp.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Starosta sciemnia

  koza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jak starosta likwidował szkołę mleczarską we Wrześni kilka lata temu to inaczej gadał na temat szkolenia zawodowego- ze nie ma niby zapotrzebowania a teraz taki piewca szkolenia zawodowego -...rozwiń całość

  Jak starosta likwidował szkołę mleczarską we Wrześni kilka lata temu to inaczej gadał na temat szkolenia zawodowego- ze nie ma niby zapotrzebowania a teraz taki piewca szkolenia zawodowego - zkłamanieczwiń

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY