W 2023 roku płaca minimalna może wzrosnąć dwa razy. Ma to związek z inflacją. Ile wyniesie minimalna pensja na przyszły rok?

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Płaca minimalna w 2023 roku. Czy wzrośnie dwa razy?
Płaca minimalna w 2023 roku. Czy wzrośnie dwa razy? pixabay
Udostępnij:
Płaca minimalna w 2023 roku może wynieść 3416 zł brutto. Waloryzacja prawdopodobnie będzie dwukrotna. Ma to związek z prognozą inflacji powyżej 5 proc. na 2023 rok.

Płaca minimalna 2023: będzie podnoszona dwa razy?

Jak zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, w przyszłym roku przewidziana jest dwukrotna waloryzacja minimalnego wynagrodzenia. Nie jest jeszcze znana wysokość najniższej pensji na 2023 rok - propozycja ma być przedstawiona Radzie Dialogu Społecznego do 15 czerwca. RDS ma 30 dni na ustalenie wspólnego stanowiska, a ostatecznie rząd musi ustalić płace minimalną do 15 września.

Prawdopodobna dwukrotna waloryzacja jest związana z ustawową gwarancją przewidującą, że jeśli szacowany wskaźnik inflacji na kolejny rok jest większy niż 5 proc., podwyższenie płacy minimalnej odbywa się dwa razy.

- Wszystko wskazuje na to, że pierwszy etap wzrostu płacy minimalnej będzie miał miejsce od 1 stycznia 2023 roku, a drugi od 1 lipca – mówi Jarosław Lange, przewodniczący wielkopolskiej „Solidarności”.

Płaca minimalna 2023: ile wyniesie?

W tym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3010 zł brutto – o 210 zł więcej niż w 2021 roku. Minimalna stawka godzinowa w to 19,70 zł brutto. Z kolei średnie wynagrodzenie, ogłoszone przez prezesa Głównego Urzędu statystycznego w 2021 roku wyniosło 5662,53 brutto. Oznacza to, że osoby najmniej zarabiające, w 2021 roku, zarabiały o 2862 zł mniej niż średnia.

Jak będzie w roku 2023? Nieoficjalnie płaca minimalna ma wynieść o 406 zł więcej.

- Są pewne spekulacje, że będzie to 3416 zł brutto i adekwatnie do tego wzrośnie stawka godzinowa, ale nie mamy jeszcze oficjalnej informacji od rządu – mówi Lange.

Jak ustala się płacę minimalną?

Płaca minimalna, to ustawowo ustalona kwota, która wynika z porozumienia pomiędzy stroną rządową i Radą Dialogu Społecznego, w której skład wchodzą trzy centrale związków zawodowych, sześć organizacji pracodawców i strona rządowa.

„Solidarność” chciałaby, żeby płaca minimalna nie była ustalana w procedurze rząd-RDS-rząd, ale żeby było to 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia – Wtedy nie byłoby dyskusji, bo po publikacji danych przez GUS, płaca minimalna osiągałaby poziom 50 proc. średniego wynagrodzenia – mówi Lange.

Obecnie dąży się do tego, żeby płaca minimalna podążała za przeciętnym poziomem płac w gospodarce, ale nie jest to odgórnie ustalona wartość.

Z kolei dr Sławomir Kuźmar z Katedry Makroekonomii i Badań nad Rozwojem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zwraca uwagę, że coraz więcej państw decyduje się, żeby płaca minimalna nie miała charakteru, ogólnokrajowego, ale regionalny lub sektorowy. Tak jest na przykład w Niemczech, gdzie oprócz powszechnej ustawowej płacy minimalnej, istnieją branżowe płace minimalne np. w kształceniu zawodowym, w branży budowlanej, usługach sprzątania czy opieki nad osobami starszymi.

Oferty pracy publikowane przez urząd pracy mogą się kojarzyć z niskimi zarobkami. W bazie danych Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu są jednak bardzo dobre stanowiska z satysfakcjonującymi wynagrodzeniami. Wymagają one specjalistycznej wiedzy i kilku lat doświadczenia. Prezentujemy 5 najlepiej płatnych ofert jakie można znaleźć w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu. Jedna z nich przewiduje zarobki powyżej 19 tys. zł brutto. Dobrze płatna praca w Poznaniu. Sprawdź oferty --->

Dobrze płatna praca w Poznaniu i okolicy. TOP 5 ofert z zaro...

Płaca minimalna: znaczenie dla gospodarki

W ekonomii mówi się o efekcie latarni morskiej - wzrost płacy minimalnej daje sygnał grupom, które zarabiają nieco więcej niż płaca minimalna i przekłada się na wzrost oczekiwań płacowych.

- Skoro pojawiają się propozycje mówiące o wzroście minimalnego wynagrodzenia o 13 proc., stanowi to pewien sygnał dla wszystkich zatrudnionych, i np. osoby zarabiające niedużo więcej niż minimum też będą chciały, żeby ich płaca wzrosła. Konsekwencją jest wzrost presji inflacyjnej i zagrożenie zjawiskiem, które nazywamy w ekonomii spiralą płacowo-cenową – mówi dr Kuźmar.

Jak tłumaczy ekonomista, zjawisko to polega na tym, że dynamiczny wzrost cen rekompensowany jest wzrostem płacy, co z kolei dla pracodawcy oznacza wzrost kosztów w konsekwencji prowadzący do dalszego podnoszenia cen. - A kolejny wzrost cen pociąga za sobą spadek siły nabywczej wynagrodzeń i oczekiwanie wzrostu wynagrodzeń, żeby utrzymać ich realny poziom. To bardzo niebezpieczny moment dla gospodarki – dodaje.

Czy wobec tego wzrost płacy minimalnej faktycznie oznacza, że pracujący stają się bogatsi, czy raczej jest wyrównaniem rosnących kosztów życia?

- Wiedząc, że osoby najmniej zarabiające przeznaczają na konsumpcję większość swoich dochodów, a ze wstępnych danych wynika, że w kwietniu 2022 roku ceny towarów i usług w wzrosły o 12,3 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, to proponowany wzrost płacy minimalnej o 13,5 proc. oznaczałby w zasadzie utrzymanie realnej siły nabywczej płacy minimalnej na bieżącym poziomie – mówi dr Kuźmar.

Tak teraz wygląda Port Sołacz. Nowy wygląd wpisuje się w charakterystykę willi sołackich, a wnętrze wypełnione jest wysokiej jakości materiałami - drewnem i kamieniem. Zobacz zdjęcia --->

Port Sołacz w Poznaniu pięknie odrestaurowany. W zabytkowym ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie