Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W całym Poznaniu wyją syreny. Mieszkańcy pytają: "co się dzieje"?

MRT
29 września słychać w Poznaniu syreny alarmowe. Co to oznacza?
29 września słychać w Poznaniu syreny alarmowe. Co to oznacza? Michał PawlikNastępne
W Poznaniu, 29 września, przez cały dzień słychać kilkusekundowe wycie syren. Mieszkańcy zastanawiają się czy to alarm, czy jakieś święto. Okazuje się, że to Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania testuje system alarmowy.

Dźwięk syreny zazwyczaj oznacza ogłoszenie alarmu. Syreny mają ostrzegać okoliczną ludność przed różnymi rodzajami niebezpieczeństwami: nalotem bombowym, atakiem terrorystycznym, kataklizmem, klęską żywiołową. Zwyczajowo też dźwięki syren można usłyszeć podczas doniosłych wydarzeń lub świąt.

W Wuhanie zawyły syreny. Chińczycy upamiętnili ofiary koronawirusa:

Dlaczego jednak syreny słychać w Poznaniu, 29 września? Mieszkańcy mogą być spokojni. Nic nam nie grozi. To jedynie testy przeprowadzane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania na wypadek prawdziwego niebezpieczeństwa.

Takie testy odbywają się cyklicznie i to w każdym dużym mieście. To standardowa procedura.

Czytaj: Kolejne ogniska koronawirusa w Poznaniu i powiecie. Zakażeni są pracownicy i pacjenci szpitali. Będą dodatkowe obostrzenia?

Jeśli jednak usłyszymy prawdziwą syrenę alarmową, to jak ją rozpoznać? Sygnał alarmowy to 3-minutowy modulowany dźwięk syreny, który oznacza ogłoszenie alertu. Alarm jest odwoływany sygnałem ciągłym.

Co zrobić, gdy usłyszymy syrenę?
Jeśli jesteśmy w domu, to powinniśmy poszukać w internecie lub w telewizji informacji na temat tego, co może się dziać na zewnątrz. Zachować spokój i następnie stosować się do poleceń w wydawanych komunikatach.

Zobacz: Wypadek ciężarówki na A2. Autostrada w kierunku Warszawy zablokowana. Tworzą się ogromne korki

Jeśli podczas ogłoszenia alarmu znajdujemy się na zewnątrz, powinniśmy wykonywać zalecenia służb porządkowych, nie panikować, stosować się wytycznych przekazywanych w komunikatach przekazywanych za pośrednictwem środków nagłaśniających stacjonarnych oraz umieszczonych na pojazdach.

Zobacz:

Samorządowy portal "Wspólnota" opracował tradycyjnie listę najbardziej i najmniej zamożnych samorządów. Specjalnie dla czytelników "Głosu Wielkopolskiego" wybraliśmy z tego zestawienia najbiedniejsze gmin i miasteczek w Wielkopolsce. Tutaj na jednego mieszkańca przypada mniej niż 3 tysiące złotych. Przejdź do rankingu najbiedniejszych gmin i miasteczek Wielkopolski --->

Dziesięć najbiedniejszych gmin i miasteczek Wielkopolski w 2...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski