W Cegielskim szykują tablicę pamiątkową na 60. rocznicę...

  W Cegielskim szykują tablicę pamiątkową na 60. rocznicę Czerwca 1956

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W Cegielskim szykują tablicę pamiątkową na 60. rocznicę Czerwca 1956
  1/13
  przejdź do galerii

  W Cegielskim szykują tablicę pamiątkową na 60. rocznicę Czerwca 1956 ©Adrian Wykrota

  Ruszyły prace nad specjalną tablicą, która w 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca upamiętni zabitych robotników z zakładów Cegielskiego
  Płyta w kształcie mapy miasta Poznania z okolicznościowym napisem, sylwetkami protestujących mieszkańców, okolicznościowym napisem i nazwiskami zamordowanych pracowników. W taki sposób zakłady H. Cegielski Poznań S.A upamiętnią 60. rocznicę tragicznie zakończonego masowego protestu, do jakiego doszło 28 czerwca 1956 roku w stolicy Wielkopolski. Projekt tablicy to efekt wewnętrznego konkursu ogłoszonego wśród pracowników.

  - Chciałem symbolicznie pokazać związek tego niezwykłego wydarzenia z Poznaniem i naszymi zakładami. Przy projektowaniu sylwetek ludzi inspirowałem się zdjęciami historycznymi z wydarzeń z 1956 roku - powiedział nam Michał Pawłowski z wydziału spawalni, autor zwycięskiego projektu.

  To właśnie wydział, na którym pracuje Pawłowski zajmuje się teraz wykonaniem tablicy, która odsłonięta zostanie odsłonięta w 60. rocznicę. Wczoraj precyzyjnie wypalono plazmo-wo jej kształt. Następnie płyta została przeniesiona dźwigiem i bardzo dokładnie oszlifowana, po czym poddano ją walcowaniu, by ją wyprostować. Zrobiono również pierwsze przymiarki do umieszczenia na tablicy wyciętych wcześniej sylwetek ludzi, napisów i daty. Prace przeprowadzono bardzo sprawnie.

  - Żeby wszystko się powiodło wcześniej zrobiliśmy już próbę wypalenia tablicy - wyjaśnia Marek Kotusiewicz, kierownik wydziału spawalni.

  Tablica wykonywana jest ze specjalnej stali corten, która chociaż jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, to na jej powierzchni pod wpływem powietrza i deszczu powstaje warstwa ochronna, która wygląda jak rdza. Z cortenu zrobiony jest pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, który także wykonano w zakładach H. Cegielski.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do roboty

  potomek cegielszczaka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A może by tak zabrać się do roboty, zamiast dąć w trąby???

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo