W centrum Poznania wojsko wycina starodrzew. Zamiast ściany zieleni będzie... płot. "To względy bezpieczeństwa narodowego"

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Wzdłuż ulicy Libelta i Kościuszki wycięto 25 drzew.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Wzdłuż ulicy Libelta i Kościuszki wycięto 25 drzew.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Łukasz Gdak
W centrum Poznania - wzdłuż ulic Libelta i Kościuszki - trwa wycinka okazałych 25 drzew. Odpowiada za nią wojsko, któremu ściana zieleni kolidowała z planowaną budową ogrodzenia. Jak mówią wojskowi, inwestycja podyktowana jest względami bezpieczeństwa narodowego, zagrożeń wywiadowczych i terrorystycznych. Mieszkańcy są załamani. - Potrzebujemy drzew w Poznaniu! Smutek, żal i bezsilność - piszą radni osiedlowi ze Starego Miasta.

Centra miast najbardziej są narażone na negatywne skutki suszy i zmian klimatu. Trudno też tu o zieleń, gdy teren jest mocno zabetonowany. Dlatego zarówno dla przyrodników, ale jak i samych mieszkańców każde drzewo w centrum jest na wagę złota.

- Miasta zajmują stosunkowo niewielką powierzchnię kraju, jednak mieszka w nich większość ludzi. Tendencja do pokrywania betonem coraz większej powierzchni w miejsce terenów zielonych i podmokłych wzmacnia fale upałów, nie zapewnia retencji wody i sprzyja powodziom błyskawicznym - mówi Marcin Popkiewicz, klimatolog.

Czytaj: Zmiany klimatu i susza. Marcin Popkiewicz, klimatolog: - Musimy dążyć do zmian systemowych. Chyba, że chcemy by nasz kraj pustynniał

Niestety, mimo to wciąż dochodzi do wycinki drzew. Niedawno pisaliśmy o wycince alei lip w Suchym Lesie, teraz informujemy o wycince drzew w sercu Poznania. Wzdłuż ulicy Libelta i Kościuszki od 11 maja trwa wycinka starodrzewia.

Sprawdź też:

Wycinka drzew w centrum Poznania. Smutek, żal

- Potrzebujemy drzew w Poznaniu! Smutek, żal i bezsilność. Kolejne drzewa - piękne kasztanowce wycinane są przy Kościuszki, na terenie wojskowym - informuje Rada Osiedla Stare Miasto.

Zgodę na wycinkę drzew wydał Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

- Działając w oparciu o obowiązujące przepisy i rozporządzenia, wydział wydał decyzję administracyjną zezwalającą na usunięcie 25 drzew znajdujących się na nieruchomości należącej do Skarbu Państwa, w trwałym zarządzie Wojskowego Zarządu Infrastruktury. Wnioskodawca początkowo ubiegał się o zgodę na usunięcie 46 drzew. W uzasadnieniu wskazał na kolizję z planowaną budową ogrodzenia, którego postawienie jest wymagane zgodnie z opracowaną przez Sztab Generalny "Instrukcją o ochronie obiektów wojskowych" - tłumaczy Joanna Żabierek, rzeczniczka urzędu miasta.

Sprawdź też:

Drzewa przeszkadzają budowie ogrodzenia

Zgodnie z tym dokumentem w odległości 2 metrów od ogrodzenia nie mogą znajdować się drzewa. Jak podkreśla ostateczną decyzję poprzedziły długie negocjacje miasta z wnioskodawcą.

- Zastrzeżenia do planowanej wycinki wniósł miejski konserwator zabytków, wskazując na konieczność zachowania istniejącego drzewostanu w jak największym stopniu oraz uzupełnienia ubytku w zadrzewieniu gatunkami i odmianami o pokroju zbliżonym do usuwanych drzew. W wyniku prowadzonych rozmów, udało się uchronić przed wycinką 21 drzew, w tym cenne gatunkowo, dorodne okazy - zapewnia Joanna Żabierek.

Czytaj: Z suszą w Wielkopolsce musimy walczyć wszyscy. Jakie są sposoby zaradzenia jej?

Jednak niewykluczone, że wycięte zostaną kolejne. - Wydanie zezwolenia na wycięcie pozostałych 25 uzależniono od zastąpienia 7 usuniętych drzew 26 innymi drzewami, z zastrzeżeniem, że do realizacji tych nasadzeń należy zastosować duże, rozrośnięte egzemplarze określonych gatunków, w tym: 10 kasztanowców czerwonych, 6 platanów klonolistnych, 7 klonów zwyczajnych, 3 głogi pośrednie - mówi J. Żabierek.

Sprawdź też:

Zapytanie o konieczność wycinki skierował do Wojskowego Zarządu Infrastruktury i miasta poseł KO Franciszek Sterczewski. - Zasłaniają się wytycznymi z NATO? Proszę o podstawę prawną - mówi poseł Sterczewski.

Przedstawiciele Wojskowego Zarządu Infrastruktury zapewniają, że wycinka drzew jest konieczna, a przy tym wycinane są głównie drzewa owocowe.

- Decyzja nie obejmuje usuwania kasztanowców i nie jest to planowane. Prace związane z modernizacją ogrodzenia podyktowane są względami bezpieczeństwa narodowego, zagrożeń wywiadowczych i terrorystycznych - tłumaczy ppłk. Adam Walczak, rzecznik WZI. - W wyniku realizacji przedsięwzięcia zostaną wykonane nowe nasadzenia w ilości 26 szt. drzew na terenie kompleksu wojskowego w miejscach nie kolidujących z systemem ochrony - zapowiada.

Jak podkreśla rzecznik WIZ uzyskana decyzja nie zawiera ograniczeń w zakresie terminu wycinki drzew w związku z okresem lęgowym ptaków. - Działania w tym zakresie są zgodne z ustawą o ochronie przyrody - mówi ppłk. Walczak.

ZOBACZ TEŻ:

Jak wynika z prognoz ilości opadów i parowania według wskaźnika Palmera pod koniec stulecia południe Europy oraz tereny rolnicze będą znajdować się w permanentnym stanie ekstremalnej suszy. Polska będzie przypominać najcieplejsze regiony Hiszpanii, a Hiszpania zamieni się w pustynię. Dotkliwe skutki suszy odczuwamy już dziś. Zobacz, dlaczego Polska wysycha --->

Katastrofy klimatycznej nie można już zatrzymać. Za 50 lat P...

Sprawdź też:

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antoni Rost

Drzewa przeszkadzają "bezpieczeństwu narodowemu"! Zabawa w wojsko tez powinna mieć swoje granice. Rzeczywiście, niech wojsko uzasadni to czymś konkretnym a nie sloganami!

G
Gość

Wszyscy przestrzegają przepisów, robią wszystko z literą prawa, tylko o przyrodzie zapominąją. Dlaczego wydano decyzję na budowę nowego ogrodzenia, które koliduje z zielenią ? Może należało nie budować ogrodzenia. Ciągle słyszę bo drzewa zagrażają wodociągom, sieciom elektrycznym, gazowym itp..a chyba jest odwrotnie bo budowa tej infrastruktury skazuje kolejne drzewa na wymarcie. Otrząśnijmy się bez płotu, kolejnego kabla przeżyjemy, bez drzew nie

K
Kierowca_Topaza_jesień88

Mam dystans wobec różnych narwańców czy pseudoekologów... Bardzo polecam obejrzenie filmu o Sebastiao Salgado, fotografiku, który był na wielu wojnach, był świadkiem ludobójstwa oraz widział z bliska głód. Tytuł filmu: "Sól ziemi". Bardzo aktualna jest puenta i scena finałowa. Kto ma odrobinę oleju w głowie, ten zrozumie. Może i lotnicy-czołgiści również...

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie