Z badań Barometr Providenta wynika, że dziennie na swoje potrzeby i przyjemności jesteśmy w stanie wygospodarować maksymalnie 3,5 godziny. To o 20 minut mniej niż w 2015 roku. Jednocześnie rosną wydatki związane ze spędzaniem wolnego czasu.

Życie w biegu to dla wielu Polaków codzienność. Cenimy więc każdą chwilę tylko dla siebie i na swoje przyjemności. Jak wynika z Barometru Providenta – cyklicznego badania Polaków, najmniej czasu mają osoby w wieku 25-39 lat. Na swoje potrzeby mogą przeznaczyć średnio tylko 2 godziny i 24 minuty dziennie. Największą ilością wolnego czasu cieszą się osoby powyżej 59. roku życia – ponad 6 godzin.


Zapytaliśmy Polaków, ile czasu są w stanie wygospodarować w dzień powszedni tylko dla siebie. Zadeklarowali, że 3 godziny 36 minut. To o prawie 20 minut mniej niż w ubiegłym roku. Największy deficyt wolnego czasu zanotowaliśmy u osób w przedziale wiekowym 25-39 lat. Wynika to zapewne z konieczności godzenia obowiązków zawodowych z prowadzeniem domu oraz wychowywaniem dzieci – mówi Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska.

a

 

Czas i pieniądze dla siebie…

Jak pokazuje badanie, przeciętny Polak średnio miesięcznie wydaje na siebie, swoje przyjemności oraz potrzeby 215 zł. To o 6 zł więcej, niż w ubiegłym roku. Kobiety wydają mniej niż mężczyźni, bo tylko 192 zł. W przypadku mężczyzn kwota ta wynosi 241 zł. Jednak przy porównaniu wyników rok do roku to średnia kwota wydatków kobiet wzrosła o 10 zł, podczas gdy kwota wydawana przez mężczyzn pozostała na mniej więcej tym samym poziomie (2 zł mniej niż w ubiegłym roku). Najwięcej na siebie wydają osoby najmłodsze. Według badania, Polacy do 24 lat potrafią wydać 251 zł miesięcznie. Natomiast osoby najstarsze, powyżej 59. roku życia na swoje potrzeby przeznaczają skromniejszy budżet 174 zł – mówi Przemysław Kasza.