Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek konstytucja z "Głosem Wielkopolskim"

Redakcja
W czwartek ukaże się specjalne wydanie „Głosu Wielkopolskiego”, do którego dołączona będzie Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 roku.

Czytelnicy „Głosu Wielkopolskiego” w czwartek będą mogli zaopatrzyć się w obowiązującą Konstytucję RP z 2 kwietnia 1997 roku. Do każdego wydania gazety zostanie dołączona najważniejsza obecnie polska ustawa. Akcja organizowana jest wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego z okazji zbliżającej się 126. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji oraz 20-lecia Konstytucji RP z 1997 roku, które miało miejsce na początku kwietnia.

„W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny” - tymi słowami rozpoczyna się obowiązująca od 1997 roku Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. - Konstytucja RP to podstawa i ramy polskiego prawa, źródło wiedzy o ustroju gospodarczym, społecznym, politycznym i kompetencjach organów władzy. Jest gwarantem praw obywatelskich, ciągłości państwa, polskiej demokracji. I jednocześnie lekturą obowiązkową wszystkich Polaków, którym umożliwia współudział we władzy - nie ma wątpliwości Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Z kolei Adam Pawłowski, redaktor naczelny „Głosu Wielkopolskiego” dodaje: - Uznaliśmy, że dobrze byłoby, aby każdy mógł posiadać konstytucję w domu oraz zapoznać się z najważniejszymi zapisami oraz prawami, które z niej wynikają.

Poprzez akcję „Głos” oraz Urząd Marszałkowski postanowiły należycie uczcić okres, w którym zbiegają się dwie bardzo ważne dla Polaków rocznice, czyli 126. rocznica uchwalenia pierwszej konstytucji i 20-lecie obowiązywania Konstytucji RP z 1997 roku.

Przypomnijmy, że 3 maja 1791 roku polski sejm (w trakcie obrad tzw. Sejmu Czteroletniego) uchwalił konstytucję ówczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza konstytucja, którą uchwalono w Europie, a zarazem druga na świecie. Polska konstytucja znacząco ograniczała demokrację szlachecką i zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną. Ponadto zniosła liberum veto, ustanawiała trójpodział władzy oraz uznawała religię katolicką za dominującą w państwie polskim.

Z kolei obecnie obowiązująca konstytucja z 2 kwietnia 1997 roku jest spadkobierczynią tradycji Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. Prace nad nią trwały jednak przez kilka lat. Początkowo uchwalona została tzw. mała konstytucja z 1992 roku, która pozwoliła na swobodne prace nad pełną wersją konstytucji. Ta ostatecznie została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 roku, zaś następnie zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum z 25 maja 1997 roku. Formalnie obecna konstytucja weszła w życie 17 października 1997. Złożona jest z preambuły, 13 rozdziałów i 243 artykułów.

- Jako samorządowcowi, bliska mi jest szczególnie preambuła Konstytucji RP, w której znajdujemy zapisy o współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot. A także art. 15 konstytucji głoszący, że ustrój terytorialny RP zapewnia decentralizację władzy publicznej - opowiada Marek Woźniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski