MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek w Poznaniu rozpoczną się Dni Lwowa [PROGRAM]

Marta Danielewicz
Dni Lwowa w Poznaniu
Dni Lwowa w Poznaniu archiwum Polskapresse
Piknik lwowski, występy zespołów kresowych, ciekawe wykłady - w tym wszystkim poznaniacy będą mogli wziąć udział od 8 do 11 maja. Organizatorem i pomysłodawcą tych imprez jest poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

- W tym roku obchodzimy 25-lecie istnienia, przez co uroczystości te mają dla nas szczególne znaczenie. Lwów to zawsze była perła Kresów - tłumaczy Bożena Łączkowska, prezes TMLiKPW.

Towarzystwo od lat przygotowuje dla poznaniaków spotkania z pisarzami, poetami, działaczami związanymi z Kresami, wystawy fotografii i pocztówek, występy zespołów folklorystycznych.

- Od początku naszego istnienia jesteśmy związani z działalnością charytatywną. Pomagamy naszym rodakom na Wschodzie. Przesyłamy paczki, organizujemy wakacje dla dzieci. W miarę możliwości zapewniamy pomoc lekarską w Polsce - wyjaśnia Stanisław Łukasiewicz, wiceprezes TMLiKPW.

Dni Lwowa i Kresów to sztandarowa impreza towarzystwa, która z powodzeniem organizowana jest od 17 lat. Podczas niej miłośnicy Lwowa i Kresów starają się zaangażować poznańskie instytucje, organizacje i młodzież w obchody. Uczniowie z Gimnazjum nr 65 im. Orląt Lwowskich od lat wspierają uroczystości Dni Lwowa i Kresów swoimi występami.

Podczas inauguracji tegorocznych Dni Lwowa i Kresów nie zabraknie też innych atrakcji muzycznych. Będzie występ zespołu Chawira, który ma w swoim repertuarze piosenki lwowskie i polskie z okresu międzywojennego.

Hołd poległym Kresowianom można będzie oddać w czasie uroczystej mszy św. która w ich intencji zostanie odprawiona w sobotę, w bazylice farnej. Zaraz potem chętni będą mogli wysłuchać prelekcji rektora z Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisława Niciei.

- Poznaniacy od lat najchętniej uczestniczą w pikniku lwowskim na Starym Rynku. To idealna okazja do obejrzenia, jak również zakupu książek poświęconych Kresom oraz spróbowania kresowych przysmaków - dodaje Hanna Dobias-Telesińska, wiceprezes towarzystwa.

XVII Dni Lwowa i Kresów - PROGRAM

Czwartek (8 maja)
O godz. 15 otwarcie wystawy "Kresy i Kresowianie" w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, al. Niepodległości 16/18.
Piątek (9 maja)
Inauguracja w Domu Żołnierza (ul. Niezłomnych 1, godz. 17) XVII Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu oraz uroczystości związane z 25-leciem istnienia poznańskiego oddziału TML i KPW. Występy uczniów z Gimnazjum nr 65 im. Orląt Lwowskich, koncert zespołu Chawira z Krakowa.

Sobota (10 maja)
O godz. 9 msza św. w intencji Kresowian w bazylice farnej (ul. Gołębia 1), a następnie prelekcja rektora prof. Stanisława Niciei "Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych" w salce parafialnej. O godz. 12 piknik lwowski na Starym Rynku.

Niedziela (11 maja)
Spotkanie z księdzem Józefem Wołczańskim o godz. 16, w Salonie Lwowskim (Stary Rynek 51).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski