Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek w Poznaniu rozpoczyna się XXIII Dzień Judaizmu

Marek Zaradniak
Finalistki jednego z Ogólnopolskich Konkursów Piosenki Żydowskiej wraz z organizatorami
Finalistki jednego z Ogólnopolskich Konkursów Piosenki Żydowskiej wraz z organizatorami Archiwum Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej
Koncerty, wystawy, warsztaty spotkania, wykłady i nabożeństwo biblijne złożą się na rozpoczynający się w czwartek w Poznaniu XXIII Dzień Judaizmu. Potrwa on do 25 stycznia. Jego hasłem jest cytat z Księgi Wyjścia Starego Testamentu: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować”, a organizatorami są Referat do spraw Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej i Stowarzyszenie Coexist przy współpracy m.in. Gminy Żydowskiej w Poznaniu.

XXIII Dzień Judaizmu zainauguruje w czwartek w samo południe w Pałacu Działyńskich koncert „Melodia może czas pokonać”, podczas którego zaprezentują się uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej. Także od czwartku do 25 stycznia na kładce w Bramie Poznania zobaczyć będzie można wystawę pt. „Poznańscy Żydzi. Obrazy z przeszłości wielokulturowego Poznania”.

W piątek o godzinie 18 w ODK Pod Lipami otwarta zostanie wystawa sztuki nagrobnej wielkopolskich Żydów zatytułowana „Powrót do domu”. W sobotę w samo południe wybrać się będzie można na spacer z przewodnikiem po Trakcie Królewsko-Ceasrskim szlakiem dziedzictwa żydowskiego - początek u zbiegu ulic Szewskiej i Dominikańskiej, a zakończenie na placu Wolności.

Również w sobotę o godzinie 17 na Scenie Nowej CK Zamek dyskusja wokół książki Noacha Lasmana „Wspomnienia z trzech światów”.

W niedzielę o godzinie 18 w ODK Pod Lipami „Drejdlich” - multimedialny koncert skrzypcowy muzyki klezmerskiej w wykonaniu Karoliny Ossowskiej-Gburek. W poniedziałek natomiast najpierw w samo południe w siedzibie Gminy Żydowskiej w Poznaniu przy ulicy Stawnej 10 odbędą się warsztaty dla młodzieży „Pamiętaj o dniu szabatu”. Natomiast o godzinie 18 wykład Damiana Szydłowskiego na ten sam temat.

W środę o godzinie 18 nagrodę „Menora dialogu” za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów otrzyma arcybiskup Henryk Muszyński. Uroczystość odbędzie się w Muzeum Archidiecezjalnym.

Kulminacyjnym punktem Dnia Judaizmu będzie w przyszły czwartek o godzinie 19 w kościele Świętego Wojciecha nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z udziałem rabina Waltera Homolki. Zapalona zostanie także przez przedstawicieli Gminy Żydowskiej Menora dialogu.

Wstęp na wydarzenia w ramach Dnia Judaizmu jest wolny.

Na koncert „Drejdlich” obowiązują bezpłatne zaproszenia, które można odebrać w ODK Pod Lipami.

Sprawdź też:

Co nowego w kinach, teatrach, koncertach - zobacz najnowszy przegląd kulturalny:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski