MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W czym przoduje Poznań w całej Polsce? Nie zgadniecie! To do Sądu Okręgowego w Poznaniu wpłynęło najwięcej pozwów rozwodowych w całej Polsce

Justyna Piasecka
Pexels/zdjęcie ilustracyjne
Rozwody stają się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w polskim społeczeństwie. Najnowsze dane pokazują, że liczba pozwów rozwodowych w Polsce wzrosła o 4,2 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a najwięcej ich – w pierwszej połowie 2024 roku – wpłynęło do Sądu Okręgowego w Poznaniu. Proces rozwodowy bywa długotrwały i stresujący, a jego przyczyny są wielorakie – od braku komunikacji po kryzysy związane z narodzinami dzieci.

Spis treści

Już sam rozpad związku jest dla wielu par trudnym przeżyciem. Jeżeli dochodzi do tego rozwód, stres jest jeszcze większy. Ci, którzy mają za sobą lub są w trakcie rozwodu, wiedzą, że proces ten bywa długotrwały. Na pierwszą rozprawę rozwodową trzeba czekać do trzech miesięcy, ale to w przypadku, kiedy małżonkowie się porozumieli, a pozew o rozwód nie jest z orzeczeniem o winie.

W sytuacji, kiedy dochodzą do tego inne kwestie do rozstrzygnięcia, np. opieka nad dzieckiem, postępowanie przed sądem rozpoczyna się jeszcze później, a na finalne orzeczenie czekać trzeba nawet i kilka lat. Ponadto sędziowie prowadzą też inne postępowania, m.in. sprawy frankowiczów, które coraz częściej trafiają do sądów.

Do sądów wpływa coraz więcej pozwów rozwodowych.

Jak wynika z najnowszych danych pozyskanych przez agencję Monday News, do wszystkich sądów okręgowych w Polsce wpłynęło 39,7 tys. pozwów rozwodowych. To o 4,2 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Najwięcej pozwów wpłynęło do Sądu Okręgowego w Poznaniu 2,6 tys. W SO w Warszawie odnotowano ich 2,3 tys. Na trzecim miejscu jest SO w Krakowie – 2,1 tys. Dalej w zestawieniu jest SO Warszawa-Praga w Warszawie – 1,7 tys. W pierwszej piątce znalazł się też SO w Łodzi – 1,5 tys.

Dlaczego tak wiele małżeństw decyduje się na rozwód?

– Mam wrażenie, że ludzie przestają ze sobą rozmawiać, a teraz mamy też takie społeczne przyzwolenie na szybkie rozmowy. Kiedyś rzeczywiście było to nie do pomyślenia. Obecnie zaczynamy doganiać zachód, gdzie jest już 50 proc. rozwodów. W Polsce, w tym momencie, już co trzecia, czwarta para się rozwodzi, więc tych rozwodów jest rzeczywiście coraz więcej – mówi Martyna Jasińska, psycholog, terapeutka par i małżeństw w Centrum Psychoterapii Synergia.

Jak dodaje, pary mniej dbają o relację, nie idą na terapię, a jeśli już się na nią decydują, to nie przynosi ona często skutku, bo zwyczajnie jest za późno, by ratować związek. Do rozpadu relacji doprowadza też popadanie w schemat, rutynę. Kryzysem dla par jest również często przyjście na świat dziecka.

– Kobieta zajmuje się dzieckiem, mąż pracuję. Ona jest zmęczona opieką, on – pracą, po której też chciałby odpocząć. Obydwoje są sfrustrowani, intymność praktycznie nie istnieje. W końcu on albo wdaje się w romans, albo oboje godzą się na życie razem, ale osobno – wyjaśnia psycholog.

I takich par żyjących pod jednym dachem – zdaniem terapeutki – może być nawet trzy razy więcej niż rozwodów.

Małżeństwa bez dzieci rozpadają się rzadziej?

– Faktycznie może być tak, że małżeństwa bezdzietne mogą rozwodzić się rzadziej, ponieważ nie mają głównego tematu sporu, jakim są dzieci. Z drugiej strony mogą się też nie pobierać, bo nie wykazują takiej potrzeby – wyjaśnia Martyna Jasińska.

Jednak nie tylko kryzys związany z posiadaniem dziecka może doprowadzić do rozpadu małżeństwa. Ludzie decydują się na rozwód, kiedy dochodzi do przemocy fizycznej i psychicznej ze strony jednego z małżonków oraz jeśli występuje problem uzależnienia lub dochodzi do romansu.

Jak wskazuje Martyna Jasińska, rozwodzą się najczęściej pary z 10-15-letnim stażem, między 30. a 40. rokiem życia.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

1 października, rusza długo oczekiwany program "Aktywny rodzic", który został stworzony z myślą o rodzicach i opiekunach pragnących łączyć życie zawodowe z rodzinnym.

"Aktywny rodzic" - program, który ma ułatwić życie rodzicom....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Marta "Mandaryna" Wiśniewska o kobiecej solidarności

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski