W I lidze piłkarzy ręcznych świetny start MKS Poznań

W akcji Bartosz Przedpełski
W akcji Bartosz Przedpełski Waldemar Wylegalski
Ze zmiennym szczęściem grały wielkopolskie drużyny w inaugurującej sezon kolejce pierwszej ligi piłki ręcznej mężczyzn. Świetnie rozpoczął rozgrywki MKS Poznań, który pokonał przed własną widownią jednego z faworytów do awansu z grupy A – Warmię Traveland Olsztyn.

Mimo przedsezonowych wzmocnień MKS Poznań nie był faworytem konfrontacji z Warmią. Poznaniacy rozegrali jednak dobre zawody i jak najbardziej zasłużenie zwyciężyli 27:22. Mecz był bardzo zacięty. Dopiero w ostatniej minucie pierwszej połowy podopieczni trenera Domana Leitgebera wyszli na dwubramkowe prowadzenie 12:10. Po przerwie zespół z Poznania zagrał bardzo dobrze w defensywie, dzięki czemu powiększył przewagę. MVP spotkania został bramkarz MKS Bartosz Badowski, który popisał się wieloma doskonałymi interwencjami.

– Cieszę się z takiego rozpoczęcia sezonu. Wygrana z faworytem powinna jeszcze bardziej podbudować mój zespół – mówi trener poznaniaków Doman Leitgeber.

Wolsztyniak Wolsztyn bardzo obiecująco rozpoczął wyjazdowe spotkanie ze Spójnią Gdynia. Tuż po rozpoczęciu drugiej połowy było 11:10 dla gości, ale wtedy inicjatywę przejęli miejscowi, którzy pewnie wygrali 26:17. Osiem bramek dla gdynian zdobył Bohdan Oliferchuk, w poprzednim sezonie kluczowy gracz Nielby Wągrowiec.

Także w Trójmieście grał w inauguracyjnej kolejce MKS Kalisz i także przegrał, jedną bramką ulegając spadkowiczowi z PGNiG Superligi, drużynie Wybrzeża Gdańsk 22:23 Kaliszanie byli o włos od sprawienia sensacji. Jeszcze w 59. minucie prowadzili 22:21, a gdy gdańszczanie wyrównali, podopieczni trenera Pawła Ruska 29 sekund przed końcem mieli piłkę. Niestety popełnili błąd. Na dwie sekundy przed ostatnią syreną zwycięskiego gola dla Wybrzeża rzucił Hubert Kornecki.

Z innym z faworytów zespołem Meble Wójcik Elbląg zmierzył się z kolei Real Astromal Leszno, który również po walce przegrał na boisku rywala 20:23. Leszczynianie postawili wysokie wymagania faworytom, byli bliscy sprawienia niespodzianki. Ozdobą spotkania był pojedynek jaki toczyli lider leszczynian Marcin Torz i jego brat Michał Torz, były zawodnik wagrowieckiej Nielby, obecnie broniący barw klubu z Elbląga.

W grupie B zarówno Ostrovia Ostrów Wielkopolski, jak i Nielba Wągrowiec wykorzystały atut własnych boisk. Ostrovia wygrała z silną drużyną KSSPR Końskie 34:30, a bohaterem meczu był nowy nabytek ostrowskiego klubu Mateusz Kuśmierczyk, zdobywca 12 goli. Podopieczni trenera Krzysztofa Przybylskiego zaczęli mecz bardzo nieudanie, przegrywali bowiem już 1:5, ale potrafili się podnieść, ostatecznie wygrywając zasłużenie z wyżej notowanym rywalem

Natomiast młody zespół Nielby, którego średnia wieku nie przekracza 20 lat, pokonał Viret CMC Zawiercie 26:23. Podopieczni grającego trenera Bartosza Świerada mieli sporo problemów, ale dzięki skutecznemu finiszowi zapewnili sobie zwycięstwo. Bardzo duży udział w sukcesie żółto-czarnych miał bramkarz Cezary Marciniak.

MKS Poznań – Warmia Traveland Olsztyn 27:22 (12:10). Najwięcej bramek dla MKS Poznań: Tokaj 7, Bekisz 6, Pochopień 4, Przedpełski 3, Łączkowiak 3.

Spójnia Gdynia – Wolsztyniak Wolsztyn 26:17 (10:9). Najwięcej bramek dla Wolsztyniaka: P. Szutta 3, H. Kaczmarek 3, Głowacki 3, Szała 2.

Wybrzeże Gdańsk – MKS Kalisz 23:22 (11:9). Najwięcej bramek dla MKS Kalisz: Sieg 7, Bałwas 4, Galewski 3, Drej 3, Nieradko 2.

Wójcik Meble Elbląg – Real Astromal Leszno 23:20 (12:9). Najwięcej bramek dla Realu Astromalu: Marcin Tórz 6, Wesołek 5, Przekwas 3, Jasiczek 2, Misiaczyk 2.

Ostrovia Ostrów Wielkopolski – KSSPR Końskie 34:30 (17:16). Najwięcej bramek dla Ostrovii:: Kuśmierczyk 12, Jedwabny 6, Krzywda 5, Wojciechowski 4.

Nielba Wągrowiec – Viret CMC Zawiercie 26:23 (14:13). Najwięcej bramek dla Nielby: Widziński 7, Kamyszek 6, Gąsiorek 4, Pawlaczyk 3, Świerad 3.