Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ich stronę poleciały granaty i kamienie. Tego dnia rannych zostało 28 polskich policjantów. 15. rocznica zamieszek w Kosowskiej Mitrovicy

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
17 marca mija 15 lat od zranienia 28 polskich policjantów w zamieszkach, które wybuchły w Kosowskiej Mitrovicy.
17 marca mija 15 lat od zranienia 28 polskich policjantów w zamieszkach, które wybuchły w Kosowskiej Mitrovicy. fot. Policja/EPA/PAP
15. lat temu w Kosowskiej Mitrovicy 28 polskich policjantów zostało rannych w wyniku zamieszek, które wybuchły w mieście. W stronę policji poleciały granaty oraz kamienie, a wszystko związane było z niezadowoleniem serbskiej społeczności w związku z ogłoszeniem przez Kosowo niepodległości.

15. lat temu doszło do starć w Kosowskiej Mitrovicy

Do starć w Kosowskiej Mitrovicy doszło, gdy policja misji ONZ w Kosowie odzyskała kontrolę nad zajętym przez Serbów trzy dni wcześniej sądem podlegającym ONZ-owi. Policjanci swój szturm rozpoczęli o świcie, kiedy wdarli się do zajmowanego przez Serbów budynku. W akcji udział brało 500 policjantów, a wśród nich byli m.in. Polacy i Ukraińcy. Zatrzymano wtedy 53 osoby.

Zatrzymani zostali umieszczeni w specjalnie przygotowanych samochodach, a konwój ruszył w stronę aresztu. Zgromadzeni w okolicach sądu Serbowie zaatakowali konwój, dzięki czemu kilku zatrzymanym udało się zbiec. Siły policyjne zostały zmuszone do użycia gazu łzawiącego, a w związku z atakiem na policyjny konwój zatrzymanych zostało kolejnych 50 osób.

52 polskich policjantów ochraniało budynek sądu od zewnątrz. Kiedy zatrzymani zostali wyprowadzeni, w stronę polskich funkcjonariuszy poleciały kamienie, granaty i ładunki wybuchowe własnej konstrukcji. Polacy w Kosowie stacjonowali w ramach wspólnej misji ONZ już od 2000 roku.

Konflikt dyplomatyczny między NATO a Serbią

Po wydarzeniach w Kosowskiej Mitrovicy NATO zapowiedziało zdecydowaną odpowiedź na jakiekolwiek akty przemocy w Kosowie. Ataki na policjantów zostały potępione przez społeczność międzynarodową, jednak serbskie władze utrzymywały, że obywatele ich kraju nie są odpowiedzialni za zamieszki i starcia z policją. Serbski minister ds. Kosowa Slobodan Samardżić zażądał uwolnienia Serbów zatrzymanych pod gmachem sądu, a prezydent Serbii Boris Tadić wezwał siły ONZ i KFOR, by powstrzymały się od stosowania siły wobec Serbów.

Odchodzący ze stanowiska premier Vojislav Kosztunica przekazał z kolei, że Serbia wraz ze swoim sojusznikiem - Rosją - konsultowały się na temat podjęcia wspólnych kroków w celu powstrzymania przemocy w stosunku do kosowskich Serbów. Do sprawy ustosunkowało się również rosyjskie MSZ podkreślając, że za eskalację napięcia odpowiada jednostronna deklaracja ogłoszenia niepodległości przez Prisztinę. Stosunki serbsko-rosyjskie były w tym czasie bardzo bliskie, a władze obydwu państw uważały się za sojuszników.

Które państwa nadal nie uznają niepodległości Kosowa?

Niepodległość Kosowa nadal jest kwestią sporną w relacjach międzynarodowych. Pięć państw należących do Unii Europejskiej nie uznało niepodległości Kosowa. Są to:

  • Hiszpania
  • Grecja
  • Rumunia
  • Słowacja
  • Cypr

Pozostałe państwa należące do UE uznały niepodległość Kosowa. Warto zaznaczyć, że Polska jako pierwsze z państw słowiańskich uznała niepodległość Kosowa, które ogłosiło ją w 2008 roku. Niepodległości Kosowa nie uznaje łącznie 90 krajów na świecie. Są to między innymi Rosja, Białoruś Korea Północna czy Brazylia.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W ich stronę poleciały granaty i kamienie. Tego dnia rannych zostało 28 polskich policjantów. 15. rocznica zamieszek w Kosowskiej Mitrovicy - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski