15. lat temu doszło do starć w Kosowskiej Mitrovicy
Do starć w Kosowskiej Mitrovicy doszło, gdy policja misji ONZ w Kosowie odzyskała kontrolę nad zajętym przez Serbów trzy dni wcześniej sądem podlegającym ONZ-owi. Policjanci swój szturm rozpoczęli o świcie, kiedy wdarli się do zajmowanego przez Serbów budynku. W akcji udział brało 500 policjantów, a wśród nich byli m.in. Polacy i Ukraińcy. Zatrzymano wtedy 53 osoby.
Zatrzymani zostali umieszczeni w specjalnie przygotowanych samochodach, a konwój ruszył w stronę aresztu. Zgromadzeni w okolicach sądu Serbowie zaatakowali konwój, dzięki czemu kilku zatrzymanym udało się zbiec. Siły policyjne zostały zmuszone do użycia gazu łzawiącego, a w związku z atakiem na policyjny konwój zatrzymanych zostało kolejnych 50 osób.
52 polskich policjantów ochraniało budynek sądu od zewnątrz. Kiedy zatrzymani zostali wyprowadzeni, w stronę polskich funkcjonariuszy poleciały kamienie, granaty i ładunki wybuchowe własnej konstrukcji. Polacy w Kosowie stacjonowali w ramach wspólnej misji ONZ już od 2000 roku.
Konflikt dyplomatyczny między NATO a Serbią
Po wydarzeniach w Kosowskiej Mitrovicy NATO zapowiedziało zdecydowaną odpowiedź na jakiekolwiek akty przemocy w Kosowie. Ataki na policjantów zostały potępione przez społeczność międzynarodową, jednak serbskie władze utrzymywały, że obywatele ich kraju nie są odpowiedzialni za zamieszki i starcia z policją. Serbski minister ds. Kosowa Slobodan Samardżić zażądał uwolnienia Serbów zatrzymanych pod gmachem sądu, a prezydent Serbii Boris Tadić wezwał siły ONZ i KFOR, by powstrzymały się od stosowania siły wobec Serbów.
Odchodzący ze stanowiska premier Vojislav Kosztunica przekazał z kolei, że Serbia wraz ze swoim sojusznikiem - Rosją - konsultowały się na temat podjęcia wspólnych kroków w celu powstrzymania przemocy w stosunku do kosowskich Serbów. Do sprawy ustosunkowało się również rosyjskie MSZ podkreślając, że za eskalację napięcia odpowiada jednostronna deklaracja ogłoszenia niepodległości przez Prisztinę. Stosunki serbsko-rosyjskie były w tym czasie bardzo bliskie, a władze obydwu państw uważały się za sojuszników.
Które państwa nadal nie uznają niepodległości Kosowa?
Niepodległość Kosowa nadal jest kwestią sporną w relacjach międzynarodowych. Pięć państw należących do Unii Europejskiej nie uznało niepodległości Kosowa. Są to:
- Hiszpania
- Grecja
- Rumunia
- Słowacja
- Cypr
Pozostałe państwa należące do UE uznały niepodległość Kosowa. Warto zaznaczyć, że Polska jako pierwsze z państw słowiańskich uznała niepodległość Kosowa, które ogłosiło ją w 2008 roku. Niepodległości Kosowa nie uznaje łącznie 90 krajów na świecie. Są to między innymi Rosja, Białoruś Korea Północna czy Brazylia.
mm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …