Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kaliszu będzie więcej lokali socjalnych z adaptacji [FOTO]

Mariusz Kurzajczyk
Mieszkania socjalne i tymczasowe w byłej izbie wytrzeźwień i akademiku. Na adaptację pomieszczeń miasto zaplanowało w tym roku 5 milionów złotych

Ponad 40 mieszkań ma powstać w budynku po dawnej izbie wytrzeźwień przy ul. Warszawskiej. Do końca marca gotowy ma być projekt adaptacji. Chodzi nie tylko o remont, ale także o przygotowanie obiektu dla specyficznych lokatorów. Z tego powodu każdy lokal zostanie „opomia-rowany”.

- To jest istotna sprawa, bo gdy lokator nie będzie płacił, to będzie możliwość odłączenia prądu czy wody - wyjaśnia Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza.

Mieszkania odpowiadać będą standardom zawartym w ustawie o ochronie lokatorów. Do każdego będzie osobne wejście. Wszystkie wyposażone zostaną w brodzik, toaletę, umywalkę, zlewozmywak i kuchnię elektryczną. Na Warszawską trafią osoby z wyrokami eksmisji z prawem do lokalu socjalnego. Oczywiście jeden budynek nie rozwiąże problemu, bo obecnie takich osób jest ponad 400 i można zakładać, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze więcej. W tym samym obiekcie urządzonych zostanie 11 lokali tymczasowych dla osób eksmitowanych, ale bez prawa do lokalu socjalnego. Cała inwestycja pochłonie 5 mln zł.

- Liczę na to, że na Warszawskiej znajdzie się dla nas miejsce - mówi pan Marek, który już przed kilkoma laty dostał wyrok o eksmisji z powodu zaległości czynszowych. - Okolica raczej nieciekawa, ale wreszcie człowiek będzie mieć wrażenie, że jest „na swoim”.

Przypomnijmy, że kaliska „wytrzeźwiałka” funkcjonowała od 1978 roku do lutego 1999 roku. Została zlikwidowana przede wszystkim z powodu zbyt wysokich kosztów. Mimo że opłaty za pobyt były bardzo wysokie, miasto dopłacało do jej funkcjonowania około miliona złotych rocznie, bo duża część klientów izby nie płaciła. Podczas głosowania Rady Miejskiej w sprawie likwidacji izby wytrzeźwień tylko jedna radna wstrzymała się od głosu.

O przejecie budynku przy ul. Warszawskiej od kilku lat starło się koło kaliskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta , które tuż obok prowadzi schronisko dla bezdomnych mężczyzn, jednak ani poprzednie władze, ani obecne nie były zainteresowane tą propozycją.

- Mamy nadkomplet, a chętnych jest znacznie więcej - wyjaśnia prezes towarzystwa Bożenna Pietniunas.

Około 50 kolejnych mieszkań ma powstać w byłym akademiku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przy ul. Częstochowskiej. Ta inwestycja realizowana będzie dopiero w przyszłym roku, bowiem jeszcze nie zostały zakończone procedury związane z przeniesieniem prawa własności z uniwersytetu na miasto. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować adaptacja, ale na pewno niemało. Władze Kalisza liczą na wsparcie z zewnątrz, przede wszystkim z Banku Gospodarstwa Krajowego. Na Częstochowską mają trafić rodziny, którym przysługuje mieszkanie socjalne z innych względów niż eksmisja.

- Bank w ramach preferencyjnych kredytów i w ramach rządowego projektu wesprze realizację tego zadania. Obecnie przygotowujemy dokumentację i wniosek. Mamy czas do końca marca, więc musimy się sprężać, aby wszystkie te uzgodnienia poczynić, zdokumentować i zinwentaryzować - wyjaśnia Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza.

Te inwestycje nie rozwiążą wszystkich problemów mieszkaniowych kaliszan z listy oczekujących na lokal socjalny. Z tego względu ratusz zamierza wreszcie wziąć się za budynki przeznaczone, niektóre od wielu lat, do rozbiórki. Na działkach wzorem Ostrowa Wielkopolskiego mają powstać budynki z mieszkaniami na wynajem z możliwością ich wykupu przez lokatorów. Na razie udało się rozkwaterować część budynków, czyli znaleźć nowe lokale dla 36 rodzin, czyli około 120 osób.

Przypomnijmy, że w ciągu kilkunastu lat miała miejsce tylko jedna tego typu adaptacja. W budynku przy dworcu PKP powstało 70 mieszkań socjalnych. Jednak od tego czasu lista oczekujących znacznie przekroczyła tę liczbę.

Warto dodać, że zaniedbania w kwestii lokali socjalnych sięgają lat 90. XX wieku, bo z tamtych czasów pochodzą najstarsze, niezrealizowane wyroki eksmisji.

Prawo do lokalu

Ustawa o ochronie praw lokatorów wskazuje grupy osób, wobec których prawo do lokalu socjalnego w przypadku eksmisji musi być orzeczone. Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do lokalu socjalnego wobec:
- kobiety w ciąży,
- małoletniego, niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,
- obłożnie chorych,
- emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społ.,
- bezrobotnych,
- osoby spełniającej przesłanki określone w drodze uchwały przez radę gminy, na której ciąży obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego (obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu).

Chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski