Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kaliszu mieszkania nie wykupisz... [INFOGRAFIKI]

Daria Kubiak
Andrzej Kurzyński
Wielu kaliszan może już nigdy nie wykupić mieszkań komunalnych z żelaznego zasobu miasta. Wszystko może się jednak zmienić, gdy wejdzie w życie nowa polityka mieszkaniowa.

- Od dawna staram się o wykupienie swego mieszkania na własność a miasto mi odmawia - denerwuje się Kazimierz K. - Uważam to za niesprawiedliwe, ponieważ miasto podzieliło w ten sposób mieszkańców na uprzywilejowanych, czyli tych którym umożliwiono wykup i pozbawionych praw do wykupu.`

W podobnej sytuacji może być kilka tysięcy mieszkańców Kalisza, którzy zechcieliby wykupić na własność, zajmowane lokale komunalne. O prawdziwym szczęściu mogą więc mówić ci, którzy zdecydowali się na wykup mieszkań w latach minionych. Wyprzedaż lokali komunalnych, w Kaliszu trwa bowiem od lat 90. Dotychczasowi najemcy mogli wykupywać mieszkania za symboliczne kwoty, bo aż z 90 proc. bonifikatą. Z danych MZBM wynika że od 2009 do 2014 roku miasto sprzedało najemcom 967 mieszkań. Największy boom nastąpił w 2011 roku kiedy to lokatorzy wykupili 270 mieszkań. Tymczasem w ubr. wykupiono już tylko 63 lokale. Dzisiaj własnością miasta jest nadal 4657 lokali. Wiele osób może już nigdy ich nie wykupić. Dzieje się tak z powodu zmiany zasad wykupu, przyjętych uchwałą Rady Miejskiej Kalisza w 2012 r., która zakłada zachowanie przez miasto żelaznego zasobu mieszkań nie do sprzedania.

| Create infographics

- Żelazny zasób to 180 budynków mieszkalnych będących w 100 proc. własnością komunalną - wyjaśnia Wojciech Bachor, dyrektor MZBM w Kaliszu. - Prezydent mógłby oczywiście rozpocząć sprzedaż tych lokali, ale...Miasto samo musi określić ile mieszkań powinno pozostawić w swoim zasobie, aby skrócić listę oczekujących, na której jest około - 1400 osób. Odmowa wykupu mieszkań nie jest więc niesprawiedliwością, tylko próbą rozwiązania problemu.

Szef MZBM dodaje jednak, że odmów wykupu mieszkań nie będzie w budynkach wspólnot mieszkaniowych z udziałem miasta. Takich budynków jest w Kaliszu 260. W niektórych pozostało po kilka lokali niewykupionych.

| Create infographics

- Aby umożliwić sprawniejszy wykup mieszkań potrzebne są jednak nowe uregulowania w formie uchwał rady miejskiej - mówi dyrektor MZBM.

Między innymi chodzi o lokatorów zadłużonych i korzystających z dodatków mieszkaniowych, którzy nie mogą wykupić mieszkań na własność. Takim lokatorom miasto powinno zaproponować lokale socjalne a opuszczone przez nich mieszkania zasiedlić najemcami, którzy będą w stanie je wykupić lub też sprzedać te mieszkania na wolnym rynku.

- Miastu potrzebnych jest kilka bloków komunalnych, aby uruchomić machinę zamian mieszkań - dodaje dyrektor MZBM. - Kolejny problem to zagospodarowanie kilkuset pustostanów, na przykład poprzez zasiedlenie ich rodzinami, które same je wyremontują.

Kwoty uzyskane ze sprzedaży mieszkań komunalnych w Kaliszu | Create infographics

Miasto powinno też rozważyć przebudowę lokali mieszkalnych o pow. 80 mkw i większych na mniejsze, które łatwiej będzie zagospodarować.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski