Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W końcu cena mleka nieznacznie wzrosła

Redakcja
Najwięcej za hektolitr mleka otrzymywali rolnicy z woj. podlaskiego – 110,86 zł/hl
Najwięcej za hektolitr mleka otrzymywali rolnicy z woj. podlaskiego – 110,86 zł/hl Polska Press
W lipcu średnia cena mleka w skupie była o 1,3 proc. wyższa niż w czerwcu. Czy tendencja wzrostowa się utrzyma?

Natomiast jeśli chodzi o przetwory mleczne, w sierpniu na platformie  GDT  (Global Dairy Trade) odnotowano bardzo duży wzrost ich cen. Na pierwszej aukcji  indeks GDT wyrażający zmiany cen przetworów mlecznych wzrósł  o 6,6 proc., natomiast na drugiej podniósł się o 12,7 proc. W porównaniu do sierpnia minionego roku  wartość indeksu jest już wyższa o 41,3 proc. Najbardziej,   w ciągu dwóch ostatnich aukcji GDT,  podrożało mleko pełne w proszku – o 29,6 proc.

Nie wiadomo czy ten trend się utrzyma

– To jest pierwszy taki wzrost cen od dłuższego czasu – zauważa Dorota Śmigielska, analityk Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. – Nie wiadomo jednak czy ten trend się utrzyma.

Dodaje, że w ubiegłym roku także podczas 2-3 notowań dało się zauważyć wzrost cen produktów mlecznych, ale nie przełożyło się to na wzrost cen mleka w skupach.

Jednak dane za lipiec wykazują, że mleczarnie zaczęły więcej płacić za mleko swoim dostawcom.

– Średnia krajowa cena mleka w skupie wynosiła w lipcu 101,28 zł/hl – podkreśla Dorota Śmigielska. – Była o 1,3 proc. wyższa niż w czerwcu.

 

Najwięcej za hektolitr mleka otrzymywali rolnicy z woj. podlaskiego – 110,86 zł/hl. Nadal jednak w dziewięciu województwach cena litra mleka nie przekroczyła złotówki.

– Widać niewielkie ożywienie na rynku mleka – podkreśla Dorota Śmigielska. – Niektóre mleczarnie poszukują nowych dostawców, którym są w stanie zaoferować niezłą, jak na obecne warunki, cenę.

 

Produkcja mleka w Polsce w lipcu była o 1 proc. wyższa niż w czerwcu. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę lipiec minionego roku – zmniejszyła się o  3 procent.

O zmniejszenie produkcji mleka teraz zabiega Unia Europejska. Rolnicy, którzy zdecydują się na ograniczenie produkcji mleka, będą mogli liczyć na unijne wsparcie. 10 września KE ma opublikować rozporządzenia tworzące pakiet wsparcia dla producentów mleka, wówczas będzie można mówić o szczegółach. Wiadomo, że będą cztery – trzymiesięczne – okresy referencyjne. Pomoc wynosić ma 14 euro do 100 kg niewyprodukowanego mleka, czyli około 60 gr do kilograma.

– Jeśli będzie duże zainteresowanie tym programem, Komisja Europejska wprowadzi przelicznik – tłumaczy Dorota Śmigielska.

 

Ministerstwo rolnictwa informuje, że pierwsze wnioski o pomoc z tytułu redukcji dostaw mleka można składać w tym roku do 20 września. Podstawą przyznania pomocy będzie złożenie dwóch wniosków:

  •  wniosku o pomoc, w którym należy wskazać planowaną ilość redukcji dostaw (nie mniej niż 3000 kg i nie więcej niż 50 proc.  ilości sprzedawanego mleka w odpowiednim okresie referencyjnym)
  •  wniosku o płatność, w którym producenci wykazują rzeczywistą wielkość redukcji dostaw mleka, składa się go w terminie 45 dni po zakończeniu okresu redukcji. 

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W końcu cena mleka nieznacznie wzrosła - Gazeta Współczesna

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski