Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W których poznańskich szkołach będzie realizowany język łaciński? Niewielu dyrektorów decyduje się na nowy przedmiot

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Do tej pory w liceach i technikach uczniowie realizowali muzykę, plastykę lub filozofię. Od września 2020 będzie można wybrać również język łaciński i kulturę antyczną.
Do tej pory w liceach i technikach uczniowie realizowali muzykę, plastykę lub filozofię. Od września 2020 będzie można wybrać również język łaciński i kulturę antyczną. Archiwum
Łacina i kultura antyczna to przedmiot do wyboru, który będzie mógł być realizowany w liceach i technikach od nowego roku szkolnego. Będą na niego uczęszczali uczniowie klas pierwszych i będzie prowadzony na poziomie podstawowym. Będzie jednym z wielu do wyboru przez dyrekcję szkół - obok plastyki, muzyki i filozofii. Jak się okazuje, niewiele poznańskich szkół wpisze do planu lekcji nowy przedmiot.

W czwartek, 16 lipca w Dzienniku Ustaw została opublikowane nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej dla liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia. To uzupełnienie programu nauczania o przedmiot język łaciński i kultura antyczna w zakresie podstawowym dla liceów i techników.

Czytaj tutaj: Język łaciński i kultura antyczna w podstawie programowej dla szkół średnich od września 2020 roku. Rozporządzenie Ministerstwa edukacji

Sprawdź też:

Do tej pory w liceach i technikach uczniowie realizowali muzykę, plastykę lub filozofię. Od września 2020 będzie można wybrać również język łaciński i kulturę antyczną. Dyrektorzy szkół będą decydowali o tym, który przedmiot do wyboru spośród tych czterech będzie realizowany w szkole. Jak to wygląda w Poznaniu?

- Na pewno nie wybierzemy łaciny, ponieważ technika są szkołami zawodowymi, a więc nie jest to przedmiot najistotniejszy. Zapewne będziemy realizowali plastykę lub filozofię. W przypadku tych przedmiotów nie miałbym problemu z nauczycielami, natomiast jeżeli chodzi o język łaciński i kulturę antyczną, to sądzę, że pojawi się ogromny kłopot kadrowy, zwłaszcza że będą to nauczyciele dochodzący - tłumaczy Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu.

Czytaj również: Język łaciński i kultura antyczna od września w szkołach średnich. "To program przystosowany przede wszystkim dla klas humanistycznych"

Sprawdź też:

Niewiele poznańskich szkół decyduje się na wprowadzenie nowego przedmiotu. Również w VIII Liceum Ogólnokształcącym łacina nie zostanie wpisana do planu lekcji.

- Do tej pory realizowaliśmy filozofię dla klas biologiczno-chemicznych oraz plastykę dla klas pozostałych. Zostaniemy przy tym układzie. Muszę przyznać, że mieliśmy kiedyś język łaciński jako przedmiot ponadprogramowy i uczniowie niechętnie do niego przystępowali. Np. filozofię wspominają miło - mówi Marek Grefling, dyrektor VIII LO.

Zobacz też: W których zawodach przydaje się łacina?

Małgorzata Dembska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu również przyznaje, że język łaciński i kultura antyczna nie będzie wprowadzona ze względu na brak zainteresowania uczniów.

- Zrobiliśmy rekonesans wśród uczniów i widzimy, że zainteresowanie jest niewielkie. Dużo większe chęci wykazywane są w kierunku filozofii oraz muzyki, a więc te przedmioty będą realizowane. Może łatwiej podjąć decyzję o wprowadzeniu łaciny, gdy ma się od tego przedmiotu nauczyciela - mówi.

Zobacz też:

"Perspektywy" po raz 22. opublikowały ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych - liceów i techników. Zobacz, jakie licea w Poznaniu zajęły czołowe miejsca w 2020 roku. Oto lista!POLECAMY TEŻ: 15 najgorszych kierunków studiów w Poznaniu. Po tych studiach zarabia się najmniej! [RANKING]Sprawdź --->

Ranking PERSPEKTYW 2020: Najlepsze licea w Poznaniu. Oto TOP 15 szkół!

Zmagania dwóch frakcji - uczniów i nauczycieli są źródłem wielu memów i demotywatorów. Wiele z nich w humorystyczny sposób przedstawia sytuacje, które każdy nas pamięta z własnej szkoły. Zobacz te najzabawniejsze -------->

Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...

Ministerstwo Edukacji Narodowej uzupełniło podstawę programową szkół średnich w zakresie podstawowym o przedmiot język łaciński i kultura antyczna.  Dyrektorzy szkół będą decydowali o tym, który przedmiot spośród plastyki, muzyki, filozofii i łaciny będzie prowadzony w szkole. Na kolejnych slajdach prezentujemy zawody, w których znajomość języka łacińskiego jest wykorzystywana. Zobacz zawody --->

Język łaciński i kultura antyczna w podstawie programowej sz...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski