Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Malborku polscy piloci ćwiczą z portugalskimi. Jest co oglądać na niebie - F-16, MiG-29, Su-22. Zobacz zdjęcia

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Ruch na podmalborskim lotnisku wojskowym jest bardzo duży. Gościnnie oprócz Portugalczyków z ich F-16 stacjonują tu również piloci Su-22 z bazy w Świdwinie. Oczywiście pamiętamy o malborskich MiG-ach 29. Jest więc co oglądać na niebie.

Można powiedzieć, że lotnictwo zostało na dobre "odmrożone". W pierwszych miesiącach epidemii, mimo że oficjalnie Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiadało co innego, gołym okiem widać było, że lotów było mniej. Potem to się zmieniło. Coraz więcej latali piloci malborskich myśliwców. Gościły tu również krótko MiG-i 29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Portugalskie F-16 w Malborku

Od początku września - przypomnijmy - w Malborku stacjonuje oddział Portugalskich Sił Powietrznych z czterema z czterami F-16M Viper. Blisko 100 żołnierzy Força Aérea Portuguesa zostało przysłane w ramach misji NATO's Assurance Measures. Dowódcą kontyngentu jest major Duarte Freitas.

Portugalczycy to kompletny kontyngent, a więc nie tylko piloci i obsługa naziemna, ale też osoby funkcyjne - mówi mjr Tomasz Basarab, rzecznik prasowy 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

A więc także policja wojskowa czy inne osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Portugalscy żołnierze zostali przysłani do Polski na dwa miesiące. Mają swoje zadania do wypełnienia w regionie w ramach tzw. wysuniętej obecności NATO, a lotnisko pod Malborkiem jest dla nich "bazą wypadową". Na przykład ostatnio wzięli udział w ćwiczeniach Ramstein Alloy nad Morzem Bałtyckim oraz w strefie powietrznej Estonii i Łotwy, gdzie w misjach treningowych uczestniczyli razem z pilotami z Polski (F-16), Niemiec, Włoch, Norwegii, a także partnerami ze Szwecji i Finlandii.

- Ramstein Alloy pozwoliło sojusznikom i partnerom przećwiczyć wspólną taktykę, techniki i procedury dla operacji szybkiego reagowania lotnictwa bojowego oraz wszystkie związane z nimi elementy. Od 2008 roku NATO regularnie wykorzystuje koncepcję łączenia sojuszniczych sił powietrznych i partnerów z regionu bałtyckiego w celu tego treningu praktycznego. To działanie pokazuje zaangażowanie i solidarność w regionie zapewniające widoczne odstraszanie i obronę - informuje biuro prasowe Sojuszniczego Dowództwa Powietrznego NATO w Ramstein w Niemczech (NATO Allied Air Command).

Piloci MiG-ów 29 ćwiczą z Portugalczykami

Kolejne dni dla kontyngentu Força Aérea Portuguesa będą równie pracowite. Ale oczywiście fakt, że Portugalczycy stacjonują w Malborku, to także świetna okazja do szkolenia z miejscowymi lotnikami. Na dodatek obecnie w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego jest też kilka Su-22 z 21 BLT w Świdwinie i pozostaną tu do końca tygodnia.

Obecność Portugalczyków daje możliwość ćwiczenia częstych lotów i to w dużych formacjach, a to, co można było oglądać w środę (23 września, red.), zdarza się już bardzo rzadko - mówi mjr Tomasz Basarab.

Chodzi o przelot w formacji 8 samolotów - były cztery MiG-i 29, dwa Su-22 i dwa portugalskie F-16. To, co się dzieje na lotnisku i na niebie, jest gratką dla miłośników fotografii lotniczej. Efekty ich pracy można obejrzeć w galerii powyżej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski