Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nadleśnictwie Łopuchówko zamontowano wiklinowe kosze dla dzikich kaczek. Leśnicy mają nadzieję, że ptaki te doczekają się potomstwa

MRT
W Nadleśnictwie Łopuchówko zamontowano wiklinowe kosze dla kaczek.
W Nadleśnictwie Łopuchówko zamontowano wiklinowe kosze dla kaczek. Nadleśnictwo Łopuchówko
Leśnicy z Murowanej Gośniy z Nadleśnictwa Łopuchówko chcą zwiększyć populację dzikich kaczek na tych terenach. W tym celu na terenie nadleśnictwa zamontowali wiklinowe kosze. Mają nadzieję, że takie gniazda lęgowe zostaną zaakceptowane, a w nich wyklują się młode.

Z roku na rok spada liczebność dzikich kaczek. Odpowiada za to wiele czynników - przede wszystkim coraz mniejsza liczba miejsc lęgowych, zagrożenie ze strony drapieżników, a także rozwój nadwodnej turystyki.

Dlatego też leśnicy z Nadleśnictwa Łopuchówko zamontowali sześć wiklinowych koszy, by kaczki odnalazły w nich schronienie, a także idealne miejsce lęgowe. Dostęp do nich mają kaczki, ale nie mają drapieżniki, jak lisy, czy norki amerykańskie.

W koszach umieszczona jest wyściółka przygotowana z turzyc, które kaczki uważają za materiał dogodny do lęgów. Leśnicy mają nadzieję, że dzięki temu dzikie kaczki doczekają się potomstwa.

Czytaj: Poznań: W mieście mieszkają dzikie zwierzęta. Trzeba nauczyć się z nimi żyć [ROZMOWA]

- W ostatnich latach szczególną troską otaczamy zbiorniki wodne, tak aby zachować miejsca, w których koncentrują się ptaki. Zaobserwowaliśmy też, że dzikie kaczki podejmowały próby lęgów, niestety spora liczba drapieżników, które miały łatwy dostęp do gniazd, niweczyła plany pierzastych rodziców. W związku z tym postanowiliśmy pomóc ptakom. Aby ułatwić gniazdowanie kaczkom w ich naturalnym środowisku, zainstalowaliśmy 6 lęgowych koszy wiklinowych w strefie przybrzeżnych szuwarów, na jeziorze będącym żyznym zbiornikiem o bogatej roślinności wynurzonej umożliwiającej bezpieczne odchowanie piskląt zlokalizowanym na obszarze Nadleśnictwa Łopuchówko – podkreśla Nadleśniczy Nadleśnictwa Łopuchówko Tomasz Markiewicz.

Zapłodnione samice kaczek wiosną składają od 8 do 16 jaj, ale dopiero po zniesieniu ostatniego jajka zaczynają wysiadywanie.

Zobacz:

Wilki zamieszkują praktycznie każdy kompleks leśny na terenie Wielkopolski. Coraz częściej możliwe jest więc spotkanie na leśnej drodze tego drapieżnika. Jak się zachować, co robić? Kiedy wilk może zaatakować? Specjaliści w tym temacie - Sabina Nowak i Robert W. Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" przygotowali specjalne opracowanie na temat dobrego sąsiedztwa z wilkami. Zobacz, co robić, gdy spotkasz z wilka ---->

Kiedy wilki mogą stanowić zagrożenie dla człowieka? Co zrobi...

"Kto się boi wilka, niech do lasu nie wchodzi". Słowa starego przysłowia do serca wziął sobie burmistrz Chodzieży, który przestrzega mieszkańców gminy, by unikali spacerów do lasów i pilnowali zwierząt domowych, bo w sąsiedztwie grasują wilki. Przez lata wiele mitów urosło na temat tego drapieżnika, którego coraz częściej można spotkać w Wielkopolsce. Czytaj dalej ---->

Wilki w Wielkopolsce: Czy powinniśmy się ich bać? "Możemy by...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski