W niedzielę poznaniacy wybiorą radnych osiedlowych. Najważniejsze informacje o głosowaniu

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
- W tych wyborach zgłosiło się o 70 kandydatów więcej niż cztery lata temu - mówi Arkadiusz Bujak.
- W tych wyborach zgłosiło się o 70 kandydatów więcej niż cztery lata temu - mówi Arkadiusz Bujak. Pawel F. Matysiak
W niedzielę odbędą się wybory do rad osiedli. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 8 do 20. Poznaniacy nie powinni mieć problemu z ich znalezieniem, ponieważ na wielu osiedlach mieszkaniowych pojawiły się obwieszczenia wyborcze z listami kandydatów oraz adresami miejsc, gdzie można oddać głos.

W wyborach do rad osiedli czynne i bierne prawo wyborcze ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i stale zamieszkuje na terenie danego osiedla. - W tych wyborach zgłosiło się o 70 kandydatów więcej niż cztery lata temu - mówi Arkadiusz Bujak z Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta.

Gdzie głosować?

Wybory do rad osiedli przeprowadza Miejski Zespół do spraw Wyborów Osiedlowych oraz obwodowe komisje wyborcze. Mieszkaniec znajdzie swój lokal wyborczy na stronie https://zaradnosc.poznan.pl. Na wielu osiedlach mieszkaniowych pojawiły się też obwieszenia wyborcze z listami kandydatów oraz adresami lokali wyborczych.

Zobacz też: Poznań: Wybory do rad osiedli - kandydaci. Na kogo głosować 24 marca 2019? [LISTA KANDYDATÓW DO RAD OSIEDLI W POZNANIU]

Jak oddać ważny głos?

Głosowanie odbywa się na kartach wyborczych. Gdy ją dostaniemy, stawiamy znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. W wyborach do rad osiedli można głosować na maksymalnie tylu kandydatów, ile miejsc jest do obsadzenia w danym okręgu. Na karcie wyborczej znajduje się informacja o liczbie mandatów przypadających na dany okręg.

Na Ogrodach i Ratajach wyborów nie będzie

Uwaga! 24 marca głosowanie nie odbędzie się na na osiedlach: Ogrody, Rataje – w okręgach IV i V, Nowe Winogrady Wschód – okręg II. - Chociaż przedłużyliśmy termin zgłaszania się, to nie udało się osiągnąć wymaganej przepisami liczby kandydatów – tłumaczy Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta.

W takiej sytuacji, gdy liczba kandydatów jest mniejsza lub równa miejscom w radzie, głosowania się nie przeprowadza. Za wybranych radnych uznaje się zarejestrowanych kandydatów. Gdy jest ich mniej niż miejsc w radzie, pozostałe mandaty są nieobsadzone. Przy czym przepisy stanowią, że rada osiedla nie może liczyć mniej niż 2/3 ustawowego składu.

Po ogłoszeniu wyników wyborów, zwoływane są pierwsze sesje nowo wybranych rad osiedli. Na nich radni składają ślubowanie i obejmują mandat. Kadencja rady osiedla trwa cztery lata. Jeśli w czasie jej trwania któryś radny zrzeknie się mandatu lub na przykład umrze, wtedy jego miejsce zajmuje osoba, która w wyborach otrzymała kolejno największą liczbę ważnie oddanych głosów.

Czytaj także:

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Odnawiamy Jeżyce!

Jeśli chcesz zobaczyć, ile wydarzyło się na Jeżycach przez ostatnie 4 lata, wejdź na
https://www.facebook.com/RadaOsiedlaJezyce/
https://tinyurl.com/roj2015-19mapa
https://tinyurl.com/naszejezyce2018-4
Jeśli chcesz poprawy komfortu życia na osiedlu, wygodnych chodników, jak najwięcej zieleni, dużo zajęć dla dzieci i seniorów, zapraszamy na http://odnawiamyjezyce.pl

M
Mieszkanka Jeżyc

Jeżyczanie, czas odświeżyć naszą radę osiedla i wprowadzić tam osoby, które wsłuchują się w głos mieszkańców - idźcie i zagłosujcie na Plus dla Jeżyc (o kandydatach możecie poczytać na www.plusdlajezyc.pl)

Dodaj ogłoszenie