Maraton Pisania Listów to największa globalna akcja Amnesty International na rzecz praw człowieka, w ramach której pisane są apele do władz państw, w których łamane są prawa konkretnych osób.
Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego globalnego wydarzenia w obronie praw człowieka - w 2018 roku podjęto ponad 5,9 mln akcji.
Co roku wybieranych jest 10 osób z różnych państw. Następnie w ich sprawie wysyła się jak najwięcej listów. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi często udaje się doprowadzić do uwolnienia tych osób.
W tym rok Poznański Maraton Pisania Listów odbywa się w CK Zamek. Listy można pisać do godziny 20.
Czytaj też: Kultowy gościniec odzyska dawny blask? To oni karmili Jana Pawła II. Jak tam teraz wygląda?
Oto 10 wybranych osób, w sprawie których pisane są w tym roku listy:
- Aleksandra Skoczylenko, która rozpowszechniała informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz jest przetrzymywana w rosyjskim areszcie, w warunkach urągających godności. Grozi jej nawet do 10 lat więzienia.
- Chow Hang-tung, młoda prawniczka z Hongkongu działająca na rzecz praw
- człowieka, została uwięziona za organizowanie czuwania upamiętniającego ofiary stłumienia demonstracji na placu Tiananmen.
- Obrońca praw człowieka Nasser Zefzafi odsiaduje wyrok 20 lat więzienia za pokojowy udział w protestach. Był torturowany, poniżany i traktowany w nieludzki sposób. Jest przetrzymywany w niehumanitarnych warunkach, jego stan zdrowia stale się pogarsza.
- Vahida Afkariego razem z braćmi został niesprawiedliwie uwięziony w 2018 roku w Iranie za pokojowy udział w protestach. Vahid jest nadal przetrzymywany w izolatce i torturowany.
- Shanewaz Chowdhury podzielił się na Facebooku swoimi obawami na temat nowej elektrowni węglowej w jego okolicy. Teraz grożą mu za to lata więzienia.
- Luis Manuel Otero Alcántara zamieścił w Internecie nagranie, w którym zapowiedział, że weźmie udział w proteście w swoim rodzinnym mieście – Hawanie. Zanim dotarł na demonstrację, został aresztowany, a następnie skazany na pięć lat pozbawienia wolności.
- 80-letnia Zineb zmarła po tym, jak policjant wystrzelił jej w twarz granatem z gazem łzawiącym. Zamykała okno, gdy pod jej domem odbywała się demonstracja. Zginęła przez niedopuszczalne, bezprawne użycie broni podczas zgromadzenia.
- Yren i Mariana, dwie transpłciowe kobiety z Paragwaju, chcą korzystać z takich samych praw jak reszta społeczeństwa. Chcą, aby ich tożsamość została prawnie uznana. Nie godzą się na mówienie im, kim mają być.
- Przyjaciółki Joanah Mamombe, Netsai Marova i Cecillia Chimbiri zostały uprowadzone po prowadzeniu antyrządowego protestu w Zimbabwe. Były bite, poniżane i napastowane seksualnie. Za pokojowe działania grozi im więzienie.
- Dorgelesse Nguessan, samotna matka i fryzjerka z Kamerunu, została aresztowana podczas pokojowej demonstracji. Domagała się lepszej przyszłości dla swojej rodzinyi kraju. Została skazana na pięć lat pozbawienia wolności.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?