Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W obronie niezawisłości sądów. Protesty w Poznaniu, Gnieźnie i w innych miastach Wielkopolski

KAS, Michał Jurek
Łańcuch światła. Poznań. Plac Wolności. 20 lipca
Łańcuch światła. Poznań. Plac Wolności. 20 lipca Łukasz Gdak
Setki osób w Poznaniu, kilkudziesięcioosobowe grupy protestujących w mniejszych miastach Wielkopolski - poznaniacy i Wielkopolanie w czwartkowy wieczór po raz kolejny wyszli na ulice, by zamanifestować swój protest przeciw działaniom rządu.

Gniezno:

Śrem:

Tysiące ludzie zgromadziło się na placu Wolności w Poznaniu, którzy protestowali – tak jak w innych miastach Polski – przeciwko przegłosowanej w czwartek w Sejmie ustawie dotyczącej Sadu Najwyższego.

Kwestia zmian w sądownictwie jest gorącym tematem w Polsce już od kilku dni. Proponowane zmiany przez Prawo i Sprawiedliwość części społeczeństwa się nie podobają, dlatego też w taki sposób wyrażają swoje niezadowolenie.

Do tej pory poznańskie pikiety odbywały w niedziele, wtorek oraz środę. Podobnie było w czwartek, kiedy to na placu Wolności pojawiło się – mogłoby się wydawać – jeszcze więcej ludzi, niż wcześniej.

– Nie akceptujemy takiej decyzji, jaką podjęła dziś partia rządząca. W taki sposób możemy pokazać, jak wiele osobom, nie podoba się taki obrót spraw. Niech Prawo i Sprawiedliwość liczy się z głosem ludzi, którzy wybrali ich w demokratycznych wyborach – mówi Krzysztof, która pojawił się na wszystkich do tej pory zorganizowanych demonstracjach i dodaje: - Jak będzie taka konieczność, to będziemy organizować je do skutku.

Po zmroku stworzony został również tzw. Łańcuch Światła, który ma być w pewnym rodzaju symbolem dotyczący tego, że zgromadzeni ludzie stają w obronie niezawisłości sądów.

– Nie możemy poznać bierni na każde działania PiS’u. Niech sobie nie myślą, że mogą robić to, co chcą. Będziemy walczyć o to, aby sądy w Polsce były niezawisłe, a nie „sterowane” – grzmi Maria.

Przypomnijmy, że w czwartek w sejmie została przegłosowana ustawa, która wprowadza duże zmiany dotyczące Sadu Najwyższego. Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 192, a 23 wstrzymało się od głosu. Nowa ustawa przewiduje m.in. utworzenie trzech nowych Izb Sądu Najwyższego, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów w stan spoczynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski