Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ochronie przyrody ważna edukacja

KARC
Chronić przyrodę można dzięki przepisom, ale równie ważne jest edukowanie społeczeństwa, by samo miało świadomość, że o przyrodę trzeba dbać. – Jesteśmy jej częścią, jeśli będziemy działać przeciwko przyrodzie prędzej czy później zemści się to na człowieku – mówią przyrodnicy.

Od poniedziałku 14 października w „Głosie Wielkopolskim” publikujemy mapy parków krajobrazowych położonych na terenie Wielkopolski. Mapom towarzyszom teksty dotyczące ochrony przyrody, turystyki oraz edukacji przyrodniczej.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego dysponuje dwoma Ośrodkami Edukacji Przyrodniczej. Jest to Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie (Sierakowski Park Krajobrazowy) i w Lądzie (Nadwarciański Park Krajobrazowy).
- To miejsca, gdzie można uczyć się przyrody praktycznie. Ścieżki dydaktyczne pozwalają poznać ciekawe gatunki roślin i zwierząt. Kadra Ośrodka w sposób ciekawy przekazuje wiedzę na temat roli lasu, ekosystemów czy form ochrony przyrody – opowiadam Małgorzata Walicht z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Główną atrakcją Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie jest jego położenie. Obszar Pojezierza Sierakowsko – Międzychodzkiego i bliskość Puszczy Noteckiej sprawia, że dzieci i młodzież bardzo chętnie przyjeżdżają tu na zajęcia w ramach tzw. „Zielonych Szkół – mówi Małgorzata Walicht. Ośrodek organizuje ciekawe zajęcia przyrodniczo – ekologiczne, jak również manualne. Są to warsztaty lepienia z gliny, wyplatania z wikliny i kowalstwa – wylicza.

Na terenie parku organizowane są rajdy nordicwalking. Fani tego rodzaju aktywności mają do dyspozycji wiele profesjonalnie przygotowanych tras. Od krótszych 5-kilometrowych nawet po 15-kilometrowe. – Zainteresowanie tą formą aktywnego wypoczynku stale rośnie. Organizowane przez nas rajdy są nie tylko formą aktywności fizycznej, ale są również okazją do integracji społeczności lokalnych - opowiada M. Walicht.

Z kolei w Lądzie, Ośrodku Edukacji Przyrodniczej położonym na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego można pospacerować malowniczą doliną Warty, która posiada unikalne w skali kontynentu walory przyrodnicze – mówi M. Walicht.
Ośrodki organizują także szkolenia i warsztaty dla samorządowców, policji, straży pożarnej i nauczycieli. Ośrodki Edukacji Przyrodniczej sa do dyspozycji gości przez cały rok.

Formą edukacji dla uczniów są także konkursy. Najbardziej popularny to ten, organizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych z terenu parków krajobrazowych pod hasłem „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Uczniowie, którzy dotrą do etapu wojewódzkiego mają ufundowany pięciodniowy pobyt w jednym z ośrodków w Lądzie lub Chalinie.
W najbliższą sobotę, w ramach działań edukacyjnych, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zaprasza wszystkich chętnych do Starego Zoo w Poznaniu. Każdy, kto między godziną 10 a 16 przyniesie 5 kg makulatury dostanie w zamian sadzonkę drzewa lub krzewu.

Projekt "Poznajemy parki krajobrazowe Wielkopolski" realizowany jest we współpracy pomiędzy Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, a Polskapresse Sp. z o.o., wydawcą dziennika „Głos Wielkopolski” dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W ramach projektu przygotowane zostanie 13 map parków krajobrazowych Wielkopolski, zawierających część kartograficzną wraz ze stosownymi opisami środowiska przyrodniczego, obiektów dziedzictwa kulturowego oraz elementów turystycznych, zilustrowanymi materiałem zdjęciowym.
Mapy będą następnie dystrybuowane jako dodatek do dziennika „Głos Wielkopolski”, co stwarza wyjątkową okazję do przekazania Wielkopolanom aktualnych, wiarygodnych i dokładnych informacji na temat walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych najpiękniejszych terenów regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski