W okolicach Kłecka trwają prace wiertnicze - szukają złóż...

  W okolicach Kłecka trwają prace wiertnicze - szukają złóż ropy naftowej i gazu [ZDJĘCIA]

  Sona Ishkhanyan

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Lokalizacja odwiertu została wybrana na podstawie badań sejsmicznych prowadzonych w tej okolicy w latach 2012 i 2014.
  1/5
  przejdź do galerii

  Lokalizacja odwiertu została wybrana na podstawie badań sejsmicznych prowadzonych w tej okolicy w latach 2012 i 2014.
  ©Sona Ishkhanyan

  W okolicy miejscowości Pruchnowo niedaleko Kłecka w powiecie gnieźnieńskim trwają prace wiertnicze. Ich celem jest znalezienie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.
  W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czego dotyczą prace i skąd pojawił się ciężki sprzęt na terenie gminy Kłecko, zwróciliśmy się do Krajowego Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), skąd nas odesłano do Oddziału Geologii i Eksploatacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

  Jak czytamy w odpowiedzi, w okolicy miejscowości Pruchnowo PGNiG prowadzi prace wiertnicze w celu zbadania budowy geologicznej terenu, w szczególności rozpoznanie występujących tu utworów czerwonego spągowca pod kątem występowania złóż gazu ziemnego. Planowana głębokość otworu wynosi 5200 m.

  Lokalizacja odwiertu została wybrana na podstawie badań sejsmicznych prowadzonych w tej okolicy w latach 2012 i 2014.

  Prace realizuje firma EXALO Drilling SA, która świadczy najwyższej jakości usługi związane z poszukiwaniem i udostępnianiem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Jak zapewniają przedstawiciele PGNiG, sprzęt wykorzystywany do badań spełnia najwyższe standardy oraz zapewnienia maksymalny poziom bezpieczeństwa pracowników i mieszkańców terenów objętych pracami a także środowiska naturalnego.

  Dalej dowiadujemy się, że ze względu na dużą głębokość planowanego otworu, firma EXALO zdecydowała się na wykorzystanie stosunkowo dużego urządzenia wiertniczego o maksymalnym udźwigu 450 ton. Urządzenie jest wyposażone w maszt o wysokości 43 m, który na płaskim terenie może być widoczny z dużej odległości. Co więcej, występujący pod nazwą Bentec 450 urządzenie jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń wiertniczych dostępnych w naszym kraju.

  Przedstawiciele spółki informują także, że prace wiertnicze mogą powodować pewne tymczasowe niedogodności, takie jak odgłosy urządzeń, zwiększony ruch samochodowy, czy nocne oświetlenie placu wiertniczego. Jak zaznaczają przepisy, specyfika prowadzonych operacji wymaga prowadzenia prac w systemie całodobowym.

  Czy istnieje zagrożenie dla mieszkańców i środowiska naturalnego w związku z prowadzonymi pracami?

  - Mieszkańcy gminy mogą czuć się bezpiecznie - dotyczy to zarówno ich samych, jak i środowiska naturalnego. Polskie przepisy prawa i wszelkie procedury regulujące prace związane z poszukiwaniami i eksploatacją złóż węglowodorów stanowią bardzo rozbudowany system zabezpieczeń. Gwarantują one bezpieczeństwo środowiska naturalnego, personelu oraz wszystkich pozostałych osób znajdujących się w otoczeniu prowadzonej inwestycji. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest liderem poszukiwań i eksploatacji ropy naftowej w Polsce. Firma dysponuje ogromnym doświadczeniem, a także dostępem do najlepszych technologii. Ze względu na swoją szczególną pozycję, PGNiG stawia sobie za cel nie tylko rozwój działalności, ale także zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Oznacza to połączenie wiedzy i umiejętności z troską o racjonalną gospodarkę krajowymi zasobami oraz poszanowaniem dla Mieszkańców terenów, na których spółka prowadzi prace - odpowiadają przedstawiciele firmy.

  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię

  Źródło - Gniezno.NaszeMiasto.pl: Stacja badawcza na terenie gminy Kłecko. Wiemy czego szukają

  POLECAMY:
  Śmiertelne potrącenie w Kaliszu. Kobieta zginęła pod kołami śmieciarki - zobacz wideo:  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo