Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W okolicach Międzychodu mieszkają dziko żyjące żółwie. Mogą osiągać rozmiary do nawet 30-40 centymetrów. Zobacz zdjęcia

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
W okolicach Międzychodu mieszkają... dziko żyjące żółwie błotne. Mogą osiągać rozmiary do nawet 30-40 centymetrów (na zdjęciu żółw żółtobrzuchy, gatunek niepożądany w naszym środowisku).
W okolicach Międzychodu mieszkają... dziko żyjące żółwie błotne. Mogą osiągać rozmiary do nawet 30-40 centymetrów (na zdjęciu żółw żółtobrzuchy, gatunek niepożądany w naszym środowisku). ZDTPPiA w Muchocinie
Żółwie w pierwszym skojarzeniu łączą się z gorącym klimatem. Okazuje się jednak, że niekoniecznie. Żółwie dziko żyjące bardzo dobrze mają się także w okolicy… Międzychodu. To właśnie tam naukowcy odkryli ostatnio siedlisko żółwia błotnego.

Żółw błotny jest rzadko występującym gatunkiem. Do tego trudno jest go zaobserwować, bo jest nie tylko płochliwy, ale i jako miejsce swojego życia wybiera niedostępne – bagniste tereny z dala od ludzi. Pracownikom Zakładu Doświadczalnego Technologii Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie działającego w strukturach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu udało się udokumentować ich występowanie w okolicach Gorzynia pod Międzychodem.

Żółwie w okolicach Międzychodu - naukowcom pomaga niski stan wody

- Niski stan wody spowodowany suszą, a także ciepły wrzesień sprawiły, iż zauważyliśmy dwa osobniki wygrzewające się na brzegach zbiorników wodnych – mówi dr hab. Jan Mazurkiewicz, dyrektor Zakładu Doświadczalnego Technologii Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie.

Jednym z zaobserwowanych gatunków był żółw błotny. Jego rozmiary wskazywały, że to prawdopodobnie samica.

- W polskiej populacji żółwi błotnych płeć dorosłych osobników widzianych z bliska można rozpoznać po kolorze tęczówki oka. Samice mają ją żółtą, samce brązową – mówi Krzysztof Florczyk, ichtiolog w ZDTPPiA w Muchocinie. - Obserwacja ta, szczególnie w okresie poprzedzającym spoczynek zimowy zwierząt wskazuje, że rzadkie w całym kraju żółwie zadomowiły się w tych okolicach na dobre. Jeżeli jest ich więcej, lub samica przystąpiła do godów w poprzednim sezonie, na wiosnę może przystąpić do lęgów tworząc stałą populację. Ponadto gęsta sieć cieków i zbiorników wodnych w okolicach Międzychodu czyni wysoce prawdopodobnym, że na tym terenie jest więcej podobnych stanowisk – dodaje.

Dorosłe osobniki żółwia błotnego mogą osiągać rozmiary nawet 30-40 cm.

Żółwie w okolicach Międzychodu - niestety są też gatunki obce

Łyżką dziegciu w tej beczce miodu jest jednak druga obserwacja poczyniona przez pracowników zakładu, czyli olbrzymia samica żółwia żółtobrzuchego. To krewny popularnego kiedyś żółwia czerwonolicego. Jest to gatunek inwazyjny, którego bez zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska nie można utrzymywać w domu, a tym bardziej zabronione jest jego wypuszczanie na wolność. A tak właśnie musiało się stać...

Dlaczego to gatunek niepożądany w przyrodzie?

- Żółwie ozdobne, do których należą żółtobrzuche są gatunkiem obcym, który może przenosić patogeny groźne dla krajowych zwierząt, ponadto konkurują z błotnymi o miejsca wygrzewania i pokarm. Według relacji specjalistów, dojrzały osobnik może zjeść w ciągu roku ponad kilogram ikry ryb lub skrzeku żab - podkreśla Jan Mazurkiewicz.

Żółwie w okolicach Międzychodu - będzie naukowa inwentaryzacja

Naukowcy planują na wiosnę sprawdzić, czy żółwi w regionie jest więcej.

- Planowana jest inwentaryzacja stanowiska mająca na celu ustalenie czy krajowych żółwi jest więcej, i równocześnie zostanie podjęta próba odłowienia inwazyjnego osobnika. Jeżeli większa liczba żółwi i ich stała obecność się potwierdzą, konieczne będą prace konserwatorskie mające na celu ochronę ich środowiska. Każda obserwacja jest cenna, więc jeżeli ktoś zobaczy żółwie na wolności w okolicach Międzychodu, prosimy o kontakt – zaznacza Jan Mazurkiewicz.

Oprócz Międzychodu, w Wielkopolsce żółwie występują także w okolicach Drzeczkowa.

W Międzychodzie od wielu lat mówi się o występowaniu żółwi, ale przyrodnicy strzegą ich lokalizacji jak oka w głowie. Mówi się o nawet o 10-12 stanowiskach.

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski