Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Parku Kasprowicza w Poznaniu wprowadzono strefy zieleni - pozwolą one obserwować w jednym miejscu różne ekosystemy

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W Parku Kasprowicza wyznaczono strefy odpowiadające różnym typom zieleni miejskiej
W Parku Kasprowicza wyznaczono strefy odpowiadające różnym typom zieleni miejskiej Lukasz Gdak
W Parku Jana Kasprowicza w Poznaniu wprowadzono projekt strefowania zieleni – oznacza to, że wyodrębniono na jednej powierzchni różne typy zieleni, i to wszystkich typów, jakimi zajmuje się Zarząd Zieleni Miejskiej – i będą one badane.

- Strefowanie zieleni, które stosowane jest w Parku Kasprowicza oznacza w praktyce, że w części parku, przeznaczonej np. do rekreacji, która jest użytkowana przez mieszkańców, trawnik koszony jest regularnie. Pozostały fragment pozostaje „naturalny", ale jest pod stałą obserwacją miejskich ogrodników. Są również miejsca, takie jak łąki kwietne, gdzie koszenie odbywa się raz w sezonie oraz tereny, w których nie kosi się w ogóle, tzw. ekostrefy. Dzięki temu jesteśmy w stanie obserwować, w jaki sposób roślinność reaguje na zastosowane przez nas rozwiązania - mówi Klaudia Beker z Zarządu Zieleni Miejskiej. - W parku znajdziemy ponadto próchnowiska, miejsca ze starodrzewiem, „dziką częścią”, w którą ingerujemy minimalnie, a także młode nasadzenia i teren rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci.

Zobacz też: Dużo wyższe ceny biletów na otwarte baseny w Poznaniu. Letnie pływalnie otwarte od najbliższego weekendu. Sprawdź, ile zapłacisz

Nie jest to pierwszy taki eksperyment: strefy zieleni wyznaczano już w parku im. Bolesława Chrobrego, im. Jana Pawła II, Władysława Czarneckiego, czy też na Cytadeli.

- Prace pielęgnacyjne, które prowadzone są w parku, są projektowane indywidualnie do jego potrzeb – zapewnia Klaudia Beker. - Poprzedzone są baczną obserwacją miejskich ogrodników i przyrodników. Pamiętajmy, że park łączy ze sobą różne funkcje: rekreacyjne, wypoczynkowe, jest także miejscem, w którym można uprawiać sport, wyprowadzić psa, ale można w nim znaleźć także ostoję przyrody i prowadzić przyrodnicze obserwacje. Jest miejscem, w którym możemy obserwować rozwiązania, jakie chcemy, aby pojawiały się także w innych poznańskich parkach.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski