Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce można już budować szklane domy! [ZDJĘCIA]

Mateusz Ludewicz
Przezroczysty beton będzie się cieszył zainteresowaniem?
Przezroczysty beton będzie się cieszył zainteresowaniem? Marek Zakrzewski
Wizja Stefana Żeromskiego z "Przedwiośnia" nie jest już tylko fikcja literacką. Szklane domu już niedługo mogą rzeczywiście pojawić się w Polsce. Wszystko dzięki "przezroczystemu" betonowi, który przepuszcza światło.

Litracon, pierwszy na świecie beton transparentny zaprezentowano w czwartek na Międzynarodowych Targach Budownictwa Budma.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Budma 2012: Targi budowlane w nowej odsłonie
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
Budma: Pudzianowski i najlepsi dekarze przyciągnęli na MTP [FILM]

- Technologia, którą wynalazłem pozwala między innymi na przewodzenie światła we wszystkich kolorach - tłumaczył Aron Lasonczi, twórca Litraconu. - W jednym materiale udało mi się połączyć dwie przeciwstawne cechy: ciężkość i przezroczystość. Dzięki temu beton nie jest już tylko szarą płyta z której zbudowane są nasze blokowiska - dodawał.

Szare z cała pewnością nie są pomniki i budynki wykonane z Litraconu. Cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. Swoją popularność zawdzięcza on unikatowemu połączeniu włókien światłowodowych i drobnego betonu.

Włókna są układane ręcznie, dzięki temu każdy blok posiada unikatową strukturę i pozwala na osiągnięcie niepowtarzanego efekty świetlnego. Produkt ten jest produkowany na specjalne zamówienie.Beton transparentny jest dostępny w kolorze białym, szarym i czarnym.

- Każdy blok jest wykonywany ręcznie, to prawdziwe dzieła sztuki - twierdzi Marek Górski z firmy Marro, jedynego importera Litraconu w Polsce. I dodaje: Nasz materiał można wykorzystywać między innymi jako budulec ścian działowych i czy element dekoracyjny w architekturze.

Na skalę przemysłową produkowany jest beton transparentny, w którym włókna światłowodowe zastąpiono elementami z tworzywa sztucznego. Panele wykonywane tą metodą mogą mieć wysokość jednej kondygnacji, co znacznie ułatwia ich montaż. Na powierzchni tego materiału występują równomiernie rozłożone cętki, podobnie jak piksele na ekranach LCD. Właśnie z tych pikseli, można za pomocą światła tworzyć różne wzory.

- Nasz produkt jest przeznaczony dla tych, którzy szukają wyjątkowych rozwiązań w swoim domu- tłumaczy Górski. - Architekci i ich klienci dzięki produktowi Litracon mają nieograniczone możliwości, mogą nawet budować domy ze szkła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski