18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce żyją susły - sukces poznańskich przyrodników

Monika Kaczyńska
Znów można to powiedzieć - w Polsce występują susły moręgowane. Te sympatyczne zwierzęta widywano w naszym kraju jeszcze w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Później wyginęły. Jednym z powodów, dla których tak się stało była malejąca powierzchnia suchych łąk, które są naturalnym środowiskiem susłów.

Na początku XXI stulecia poznańscy przyrodnicy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" rozpoczęli program reintrodukcji tego gatunku w Polsce. Pierwszym miejscem, gdzie zwierzęta zostały wsiedlone był Kamień Śląski. Zanim jednak to nastąpiło przyrodnicy musieli przebyć długą drogę. Trzeba było susły do Polski sprowadzić i... rozmnożyć.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Prawie dwa lata trwały przygotowania. W końcu, w lipcu 2004 roku pierwsze przyjechały ze Szwajcarii. Kilkanaście zwierząt trafiło do specjalnej woliery w zoo w Poznaniu, gdzie zamieszkały w warunkach bardzo zbliżonych do naturalnych. Wkrótce dołączyły do nich susły z Budapesztu. Rok później zwierzęta doczekały się potomstwa - pierwszego pokolenia susłów moręgowanych. Te zamieszkały właśnie w Kamieniu Śląskim.

Dziś ta populacja składa się z 770 nor czyli około 800 osobników Od zeszłego roku susły z Kamienia Śląskiego podwoiły swoją liczebność.

- To już silna, stabilna kolonia - mówi dr Andrzej Kepel, prezes PTOP "Salamandra" - Powinna przetrwać bez pomocy człowieka, jeśli tylko nie wystąpią klęski, takie jak powódź.

Susły moręgowane zostały wsiedlone jeszcze w dwóch miejscach w Polsce - w Jakubowie Lubińskim i w Głębowicach. Ta ostatnia kolonia w ostatnim czasie powiększyła się o kolejne 50 susłów z hodowli.

Od czwartku do soboty poznańscy przyrodnicy będą wymieniali się doświadczeniami ze specjalistami zajmującymi się ochroną susłów z 10 krajów Europy. Jednym z najważniejszych punktów programu jest dyskusja nad projektem europejskiego planu ochrony susła, który opracowała grupa ekspertów pod przewodnictwem Milana Janaka ze Słowacji.

- Program powstaje na zalecenie Komisji Europejskiej - podkreśla dr Kepel.- Taki dokument musi powstać, bo w Europie środkowej susły są zagrożone wyginięciem lub - tak jak w Polsce - reintrodukowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski