Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie i w Poznaniu nadszedł czas zawodowców

Błażej Dąbkowski
W powiecie i w Poznaniu nadszedł czas zawodowców
W powiecie i w Poznaniu nadszedł czas zawodowców Lukasz Gdak
Przez wiele lat szkolnictwo zawodowe oraz techniczne spychane było na drugi plan. Tymczasem w całym kraju, jak i powiecie poznańskim, coraz częściej brakuje fachowców - ślusarzy, hydraulików czy operatorów obrabiarek. Jak to zmienić i zachęcić młodych ludzi do kształcenia zawodowego i technicznego? Jakie korzyści z tego płyną dla samorządu i absolwentów? Czy można zmienić pokutujący, negatywny stereotyp o „zawodówkach”?

Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć na łamach „Głosu Wielkopolskiego”, a także dwóch eksperckich debat „Czas zawodowców”, które zostaną zorganizowane jeszcze w tym miesiącu w naszej redakcji. Pierwsza z nich dotycząca perspektyw szkolnictwa zawodowego i technicznego na terenie powiatu poznańskiego odbędzie się 27 października (czwartek), dzień później porozmawiamy o szansach tego typu placówek na terenie Poznania. Z tej okazji przygotowujemy także specjalną publikację, zachęcającą gimnazjalistów do zdobywania fachu w szkołach mieszczących się na terenie powiatu i miasta. Dlaczego może się to opłacić młodym osobom?

- Gdybym nie ukończył szkoły zawodowej, niczego bym nie osiągnął. Wielu ludzi nadal uważa, że zamyka ona drzwi do kariery, tymczasem jest zupełnie odwrotnie, bo wiele furtek otwiera. Można z fachem w ręku kontynuować naukę w technikum, a następnie na uczelni - przekonuje Adam Szulc. Obecnie to jeden z najbardziej znanych w naszym kraju męskich fryzjerów i ekspertów od brody, zapraszany na pokazy, konkursy, zasiadający w jury mistrzostw fryzjerskich. O fryzjerstwie myślał już jako dziecko, podpatrując codziennie pracę w zakładzie mieszczącym się w kamienicy na poznańskich Jeżycach, w której mieszkał wraz z rodzicami. Kiedy nauczył się czytać, z wypiekami na twarzy chłonął wiersze Jana Brzechwy, w których pojawiali się rzemieślnicy z prawdziwego zdarzenia, szewcy, kowale, a przede wszystkim fryzjerzy.

- Postanowiłem udać się do spółdzielni fryzjerskiej, gdzie poznałem mojego pierwszego mistrza, pana Romana Lisie-ckiego. To on namówił mnie, by spróbować swoich sił w dziale męskim. Jednocześnie rozpocząłem naukę w Zespole Szkół Zawodowych przy ul. Inżynierskiej - opowiada golibroda.

Partnerami akcji i debaty „Czas zawodowców” są Powiat Poznański oraz Miasto Poznań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski