MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu będzie ponad 170 punktów dystrybucji tabletek jodku potasu

RED za PAP
W Poznaniu będzie ponad 170 punktów dystrybucji tabletek jodku potasu.
W Poznaniu będzie ponad 170 punktów dystrybucji tabletek jodku potasu. pixabay.com.pl/zdj. ilustracyjne
Łącznie w Poznaniu będzie ponad 170 punktów dystrybucji tabletek jodku potasu – poinformował magistrat. Tabletki będą rozdawane dopiero po otrzymaniu sygnału z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Poznański magistrat poinformował, że łącznie w stolicy Wielkopolski będzie ponad 170 punktów dystrybucji tabletek jodku potasu – ich listę można zleźć na stronie: poznan.uw.gov.pl. Tabletki będą jednak rozdawane dopiero po otrzymaniu sygnału z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – czyli w przypadku realnego zagrożenia. Razem z lekiem każdy otrzyma także informację o jego dawkowaniu.

Poznań po otrzymaniu komunikatu o rozpoczęciu akcji jodowej uruchomi także niezwłocznie infolinię (tel. 61-888-680), której pracownicy będą udzielać odpowiedzi na pytania. W razie braku możliwości połączenia odpowiedzi będą udzielali pracownicy miejskiej infolinii – Biura Poznań Kontakt (61-646-33-44).

Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne. Dokładne dane z poszczególnych stacji pomiarowych są na stronie gov.pl.

Specjaliści podkreślają, że nie ma też potrzeby przyjmowania tabletek wcześniej, – nie przyniesie to spodziewanego efektu, a może być niebezpieczne dla zdrowia.

Magistrat przypomniał, że na początku października do Poznania trafiło ponad 764,2 tys. tabletek jodku potasu. To część puli przeznaczonej dla całej Wielkopolski – łącznie było ponad 5,320 mln sztuk preparatu.

Jak informuje MSWiA, tabletki zawierają wysokie stężenie stabilnego jodu. To pierwiastek niezbędny m.in. do prawidłowego działania tarczycy. Po przyjęciu tabletki tarczyca nasyca się zawartym w niej jodem – dzięki temu nie przyjmie i nie będzie gromadzić radioaktywnego jodu w przypadku zagrożenia. Aby jednak zapewnić skuteczną ochronę, lek należy przyjąć dopiero po ogłoszeniu zagrożenia radiacyjnego – najlepiej w ciągu dwóch do ośmiu godzin. Dawkowanie leku ściśle zależy od wieku

– przypomniał magistrat.

Wskazał też, że więcej informacji na temat jodku potasu, m.in. przeciwwskazań i zalecanych środków ostrożności, można znaleźć w ulotce leku: https://www.polfa-tarchomin.com.pl/informacja-o-produkcie-jodek-potasu-tzf/.

Magistrat zaznaczył, że po otrzymaniu komunikatu o zagrożeniu należy spokojnie zapoznać się z treścią wiadomości, zweryfikować liczbę osób przebywających w gospodarstwie domowym, powiadomić współmieszkańców o wyjściu z domu i udaniu się po preparat, przemieścić się (uwzględniając możliwość tworzenia się korków) do najbliższego punktu dystrybucji, przygotować wyliczenie (algorytm – liczba osób i w jakim wieku) liczby pobieranych tabletek, pobrać odpowiednią ilość tabletek, wrócić do domu i podać preparat mieszkańcom.

- Poznaniacy i poznanianki, którzy w chwili nadejścia SMS-a będą w pracy, powinni skontaktować się z przełożonym – powinien on umożliwić przyjęcie preparatu w punktach dystrybucji. Osoby, które na co dzień pracują w Poznaniu, ale mieszkają w innych miejscowościach, mogą znaleźć najbliższy punkt dystrybucji na stronie bip.powiat.poznan.pl

– podał magistrat.

Miasto zaapelowało także, by podczas wszystkich wyżej wymienionych czynności starać się ograniczyć do minimum liczbę połączeń telefonicznych. "Wykonanie bardzo wielu połączeń w jednym czasie może spowodować zablokowanie sieci" – zaznaczono.

Choroby zawodowe to te, które spowodowane zostały przez czynniki występujące w miejscu pracy lub przez sposób wykonywania danej pracy. Określa je rozporządzenie Rady Ministrów. Na liście znajduje się aż 26 rodzajów chorób zawodowych. Sprawdź w galerii, które choroby zalicza się do chorób zawodowych.Przejdź dalej-->

Rak krtani, astma oskrzelowa czy pylice płuc to choroby zawo...

Źródło: PAP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski