18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu mieszkania niszczeją w kamienicach. Miasto nie chce, by ich remontem zajęli się lokatorzy

Beata Marcińczyk
Zdewastowane mieszkania stoją puste.. Miasto nie chce dać im do remontu osobom oczekującym na przydział...
Zdewastowane mieszkania stoją puste.. Miasto nie chce dać im do remontu osobom oczekującym na przydział... Beata Marcińczyk
W Siemianowicach Śląskich trwa właśnie czas próby dla eksperymentu - miasto wytypowało 40 lokali w tak fatalnym stanie technicznym, że nikt ich nie chciał. Zaproponowano je więc osobom, które co najmniej rok były na liście oczekujących na lokal.

"Szczęśliwcy" trafili na lokal z mediami, kablami, podłogą, oknami. Niektórzy trafiali znacznie gorzej - na mieszkania z ogromnym grzybem, zwisającym sufitem, dziurą zamiast kanalizacji, kartonami w oknach. Ale nie musieli tego brać!

Czy w Poznaniu nie ma takich mieszkań, które od lat stoją puste? Oczywiście, że są!

Miasto nie da ich potrzebującym, bo to nieracjonalne

Przypomnieć wystarczy choćby mieszkanie w kamienicy przy ulicy Małeckiego, w którym przez 20 lat nikt nie mieszkał. Albo tych kilkanaście z czworoboku przy ulicy Wspólnej, Rolnej, Tokarskiej albo te z ul. Drzymały, albo.... Czy nie warto byłoby w Poznaniu przeprowadzić taki eksperyment? Dać zdewastowane mieszkania do remontu ludziom, którzy ich potrzebują?

- Jestem przeciwnikiem takiej pokazówki - mówi Jarosław Pucek, dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. - To ładnie wygląda w mediach. Nie wpływa jednak racjonalnie na politykę mieszkaniową. Stracilibyśmy możliwość wpływu na to, co się w tych lokalach dzieje.

Dyrektor przytacza optymistyczne dane, że tylko w tym roku z zagospodarowania pustostanów uzyskano 217 lokali. Połowa z nich jest lokalami socjalnymi. Druga połowa oferowana jest osobom z list oczekujących. Co jednak ciekawe rok temu dyrektor obiecał, że co kwartał w trybie najmu lokali do remontu miasto oferować będzie zdecydowanie więcej mieszkań. Ale tylko raz pojawiło się ich na liście ok. 20. Zazwyczaj jest to 7-9 lokali. Więcej ma być znów w styczniu.

- Już wiemy, że koszt remontu pięciu lokali przekracza wyznaczony przez nas limit kosztów - mówi dyrektor.

Formułę wynajmu mieszkań do remontu proponował także radny Tomasz Lewandowski z SLD. Chodziło o puste kamienice, z których wykwaterowano mieszkańców np. przy ulicy Działyńskich.

- Skoro nie ma zainteresowania kupujących całym budynkiem czemu nie dać mieszkań ludziom, którzy ich potrzebują na czas określony, na przykład 5 lat? - mówi radny. - Puste niszczeją. Oszczędzilibyśmy na kosztach na przykład na ochronie. A tak z roku na rok te budynki się degradują.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski