Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu powstał plac zabaw... na wysypisku śmieci. Został wykonany z materiałów z recyklingu

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Plac zabaw, wraz ze ścieżką edukacyjną, został wykonany z odpadów, którym dano drugie życie.
Plac zabaw, wraz ze ścieżką edukacyjną, został wykonany z odpadów, którym dano drugie życie. Waldemar Wylegalski
Ławki z przetworzonej folii i odzieży, ogrodzenie ze starych opon, gry edukacyjne z palet - to wszystko znaleźć można na wyjątkowym, ekologicznym placu zabaw, jaki znajduje się przy ul. Meteorytowej 1. W Dniu Dziecka został on oficjalnie udostępniony najmłodszym. To pierwsze takie miejsce w Polsce.

Plac zabaw w miejscu hałdy śmieci

Wyjątkowy plac wraz ze ścieżką edukacyjno-informacyjną mieszczą się na zrekultywowanej kwaterze składowania odpadów przy ul. Meteorytowej 1. Są jedyne w swoim rodzaju, ponieważ zostały wykonane z uwzględnieniem materiałów pochodzących z recyklingu. 1 czerwca, w Dniu Dziecka, oficjalnie oddano je do użytku.

- Wszystkiego dobrego z okazji Dnia Dziecka! - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Zobaczcie, ile rzeczy można zrobić z odpadów. Bardzo wiele elementów, jakie tu widzicie, to rzeczy, które były kiedyś śmieciami. Ale już nie są - zmieniły się w huśtawki i inne urządzenia do zabawy.

Do wykonania urządzeń, na których bawić się będą dzieci, zastosowano m.in. stare opony. Użyto ich również do ogrodzenia ścieżki edukacyjnej. Ławki, które stoją przy placu zabaw, zrobione są z przetworzonej folii oraz odzieży. Z kolei do stworzenia jednej z ekspozycji - instalacji muzycznej "ZZO Band" - zostały wykorzystane stare pudełka, cymbałki, tamburyna.

Ścieżka edukacyjna zamiast wysypiska

Na plac zabaw prowadzi ścieżka edukacyjna. Znajdują się przy niej tablice, które informują zarówno o historii, jak i o obecnej funkcji okolicy. Dzieci znajdą więc na nich ciekawostki dotyczące meteorytu, jaki spadł na Morasko, ale także dowiedzą się więcej o segregowaniu odpadów i recyklingu. Na ścieżce można dostrzec także domki dla ptaków i hoteliki dla owadów zapylających.

Choć plac zabaw zlokalizowany jest na terenie dawnego składowiska odpadów, jest całkowicie bezpieczny. Zanim teren został oddany do ponownego użytku, przeszedł dokładne badania geotechniczne i sanitarne, które potwierdziły, że mogą się tam bawić dzieci. Podobnie znajdujące się na placu urządzenia, które - choć wykonane w dużej mierze z materiałów z recyklingu - posiadają niezbędne certyfikaty.

Obserwuj nas także na Google News

Plac zabaw będzie udostępniany przede wszystkim grupom zorganizowanym - na przykład wycieczkom szkolnym.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Od 1 czerwca kandydaci mogą wziąć udział w rekrutacji na studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Do wyboru mają wiele różnorodnych kierunków. Wśród nich nie brakuje takich mniej znanych. Sprawdź naszą galerię ---->

Rekrutacja na UAM: oto nietypowe kierunki, które można studi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski