Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu powstanie azyl dla zwierząt? Marszałek województwa wielkopolskiego przekaże tereny pod budowę azylu

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
- Pan Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego (wielki miłośnik kotów), złożył spontaniczną propozycję: przekaże zoo kilkadziesiąt hektarów terenu ze stajniami na poznańskiej Woli na Azyl dla Nieumarłych - informuje dyrekcja zoo.
- Pan Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego (wielki miłośnik kotów), złożył spontaniczną propozycję: przekaże zoo kilkadziesiąt hektarów terenu ze stajniami na poznańskiej Woli na Azyl dla Nieumarłych - informuje dyrekcja zoo. Łukasz Gdak
Dyrekcja poznańskiego zoo poinformowała: Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, przekaże grunty na poznańskiej Woli pod budowę azylu dla zwierząt. Czy nowa inwestycja powstanie w miejsce Hipodromu Wola? Zoo Poznań zabiega o zmianę przepisów i finansowanie przez państwo budowy obiektu dla zwierząt. Koszt budowy dyrekcja szacuje na ok. 6 mln złotych.

- Pan Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego (wielki miłośnik kotów), złożył spontaniczną propozycję: przekaże zoo kilkadziesiąt hektarów terenu ze stajniami na poznańskiej Woli na Azyl dla Nieumarłych, idealne miejsce! Teraz będziemy prosić władze miasta Poznania o akceptację propozycji i postaramy się pozyskać pieniądze z centralnego budżetu na remont i przystosowanie terenu dla Zwierząt !!!! To jest milowy krok !!!! Panie marszałku, dziękujemy najpiękniej! - napisała dyrekcja ogrodu zoologicznego w Poznaniu (pisownia oryginalna).

O budowę azylu dyrektorka poznańskiego zoo, Ewa Zgrabczyńska, zabiega już od dawna. Jednak przyczynkiem do gwałtownych zmian i obietnic było przyjęcie przez poznański ogród zoologiczny siedmiu tygrysów, które przeżyły dramatyczny transport z Włoch. Docelowo dziesięć drapieżników miało trafić do prywatnego zoo w Dagestanie w Rosji. Transport utknął jednak na granicy polsko-białoruskiej. Kierowcy podróżowali bez aktualnych wiz, a zwierzęta nie miały pełnych dokumentów weterynaryjnych. Z powodu złego odżywiania w trakcie podróży jedno ze zwierząt padło. By reszta nie podzieliła jego losu, konieczna była pomoc. Tą zaoferowało poznańskie zoo, które przyjęło siedem tygrysów, dwa trafiły do prywatnego zoo na Pomorzu w Człuchowie.

Sprawdź też:

- Dyrekcja otrzymała od marszałka, Marka Woźniaka taki telefon. Marszałek zaproponował przekazanie miasto za symboliczną złotówkę gruntów pod budowę azylu na poznańskiej Woli. Spytał czy taka lokalizacja, by dyrekcji zoo odpowiadała - mówi Małgorzata Chodyła, rzeczniczka zoo.

Dyrekcja zoo przewiduje, że koszt budowy azylu to 6 mln złotych. Azyl, jeśli powstanie w Poznaniu, zostanie zbudowany na poznańskiej Woli. Czy w miejsce Hipodromu Wola? Niektórzy trafnie zauważają, że niebezpieczne zwierzęta, takie jak tygrysy, nie mogą przecież sąsiadować ze stajniami Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego.

- Marszałek zdecydował się podjąć taką decyzję z potrzeby serca. Szczegóły będą dogadywane. Tereny na poznańskiej Woli są ogromne, a Hipodrom to miejsce zabytkowe - potwierdza Anna Parzyńska-Paschke, rzeczniczka marszałka województwa wielkopolskiego.

- Oczywiście dziękujemy marszałkowi za taką decyzję, jednak same grunty pod budowę azylu nie są dla miasta problemem, mamy ich sporo - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. - Lokalizację przy hipodromie Wola z oczywistych względów należy więc poddać analizie. Mamy wątpliwości czy akurat to miejsce jest idealne -przyznaje.

Bartosz Guss zaznacza jednak, że Poznań, miasto, które jest prekursorem w walce o życie zwierząt dzikich, pochodzących z konfiskat jest naturalnym miejscem, gdzie azyl miałby powstać. - Problemem są pieniądze, ponieważ będąc jedynym takim obiektem w Polsce nie możemy ponosić kosztów budowy czy utrzymania. Musi być wsparcie państwa.

Dyrekcja zoo stara się fundusze pozyskać od rządu. W tym celu do ogrodu przyjechali w tym tygodniu posłowie z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, którzy obiecali wesprzeć poznański ogród.

Czytaj: Poznańskie zoo apeluje o budowę azylu dla zwierząt pochodzących z konfiskat. Walczy też o zakaz organizacji cyrków ze zwierzętami

- Przede wszystkim musi powstać azyl centralny i system azylowania w Polsce, odpowiednie procedury i przepisy, które będą zapobiegały takim transportom śmierci, jak ten ostatni tygrysów. Teraz wygląda to tak, że nikt nie chce ze służb państwowych przejąć odpowiedzialności zarówno za finansowanie i podejmowania decyzji w wypadku zatrzymania i przyjęcia tego typu zwierząt - mówiła zebranym dyrektorka zoo Ewa Zgrabczyńska.

Sprawdź też:

Do tej pory pracownikom zoo udało się zebrać 1,8 mln złotych na budowę wybiegu na terenie Nowego Zoo dla dwóch tygrysów z tragicznego transportu, które pozostały w Poznaniu (pięć niedawno wyjechało do ośrodka Primadomus w Hiszpanii należącego do holenderskiego stowarzyszenia Adwokaci Zwierząt). Wybieg jest już w trakcie budowy. Zwierzęta będą miały tam odpowiednie warunki, zewnętrzny wybieg z basenem.

- Zebrane datki na ratowanie tygrysów pozwolą tez opracować koncepcję budowy azylu - dodaje B. Guss.

Zobacz:

-  Po długiej podróży mogą teraz odpocząć w naszych pięknych, przestronnych wybiegach - informuje stowarzyszenie Adwokatów Zwierząt. W ich ośrodku w Hiszpanii zwierzęta mają odnaleźć spokój. Przebyły długą drogę.

Tygrysy z poznańskiego zoo w Hiszpanii. Kolejny dzień wypocz...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski