Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu rozpoczyna się festiwal Made In Chicago

Marek Zaradniak
Dee Alexander jest w Poznaniu dobrze znana. Na festiwalach Made In Chicago bywa często
Dee Alexander jest w Poznaniu dobrze znana. Na festiwalach Made In Chicago bywa często Clayude Aline Nazaire
Do niedzieli trwać będzie rozpoczynający się w czwartek w Poznaniu XII Festiwal Made In Chicago

W czwartek rozpoczyna się w Poznaniu XII Festiwal Made In Chicago. Jego motywem przewodnim jest wolność. Zainauguruje go nowy, jazzowy hejnał, czyli dwie kompozycje przygotowane specjalnie na tę okazję przez Wacława Zimpla i Macieja Fortunę. Koncert odbędzie się na wieży ratuszowej.
Rozpocznie go swobodna improwizacja na trąbkę Macieja Fotruny. Następnie na wieżę ratuszową wkroczy Wacław Zimpel, który swój klarnet uzbroi w cztery potężne głośniki i syntezatory.
- Chciałbym, żeby dźwięk płynący z ratusza zatrzymał się na chwilę w mieście, przeniósł ludzi do innej przestrzeni. Chciałbym, żeby to było intensywne doświadczenie dźwięku, który przechodziłby przez całe ciało. - mówi Wacław Zimpel. Jego motywem przewodnim jest wolność. Rozpoczął go koncert trębacza Macieja Fortuny i klarnecisty Wacława Zimpla na wieży ratuszowej.
Jeszcze w czwartek wieczorem w Scenie na Piętrze odbędzie się koncert „Wszyscy rodzimy się wolni”. Gdy w roku 1960 Max Roach nagrywał album “We Insist: Freedom Now” czasy były niespokojne. Z ogromnym “ŻĄDAMY” w tytule album stał się prawdziwym manifestem zarówno artystycznym jak i społecznym. Prawie 60 lat później po album sięgnęły saksofonistki Juli Wood i Caroline Davis. Oprócz autorskiej aranżacji, zadbały też o aktualizację przekazu słownego. Muzyka z tej płyty wykonana na żywo w Poznaniu może znów stać się wielowymiarowym manifestem
W piątek festiwalowy program rozpocznie w Scenie na Piętrze koncert „Koneser rytmu - Science Of Beat”. Zagra urodzony we Francji, ale działający w Chicago, Makaya McCraven ze swoim zespołem. Jego muzyka łączy beat box z jazzową improwizacją. Przesuwając granice rytmu i dźwięku buduje nowe jakościowo kategorie. Nie bez powodu nazywany jest „wizjonerem dźwięku” lub „rytmicznym naukowcem”.
Gdy zakończy się „Koneser rytmu” również w Scenie na Piętrze rozpocznie się koncert Occidental Brothers zatytułowany „Let’s Dance”. Żywiołowość i taneczną tradycję wielu kultur mają we krwi. Multietniczne, muzyczne szlaki, ze wspólnym mianownikiem soukous - muzyki z Ghany - przecięły się w Chicago. Nic dziwnego, w końcu miasto, które żyje z multikulturowości.
Trzecią propozycją dzisiejszego wieczoru będzie jam session w klubie Meskalina.
W sobotę w KontenerArcie rozpoczną się prowadzone przez chicagowskiego plastyka Le-wisa Achenbacha warsztaty muzyczno-plastyczne „Pain-ting Sound”. Dzieci i rodzice z towarzyszeniem muzyki improwizowanej będą mogli dosłownie nauczyć się malować dźwiękiem. Natomiast około godziny 18 rozpocznie się „Wspólne granie - Poznań improwizuje z Chicago”. Swój udział w nim zapowiedział m.in. Makaya McCraven.
Wieczorem w Sali Wielkiej CK Zamek rozpocznie się koncert „Let Freedom Sing” z udziałem dwóch wspaniałych wokalistek Dee Alexander i Grażyny Auguścik. Ich duet uważany jest za spełnienie idei Made in Chicago.
Grażyna Auguścik, wyróżnienie na Berkley odbierała z rąk Phila Collinsa i Ala Jarreau. Dee Alexander po muzyce jazzowej porusza się bez barier czasowych i gatunkowych. Nie bez powodu otrzymała tytuł Artystki Roku miasta Chicago.
Te dwie niezwykłe kobiety, wspólnie z towarzyszącym kwintetem i widownią koncertu przyjrzą się pojęciom „miłości” i „wolności” poprzez swoją muzykę. To bez wątpienia jedno z dań głównych tegorocznego Made in Chicago, z racji oczekiwanego zainteresowania odbywające się w największej sali festiwalu.
W sobotni wieczór czeka też bywalców festiwalu kolejne jam session w Meskalinie.
Hasło ostatniego dnia festiwalu brzmi „Chicago na Dziedzińcu”.
Najpierw na Dziedzińcu Urzędu Miasta odbędzie się koncert „NextGenJazz”. Słuchać będziemy uczestników warsztatów, prowadzonych przez jedną z legend chicagowskiego jazzu - Ariego Browna.
Ostatnim punktem tegorocznego festiwalu będzie koncert Poznań Jazz Philharmonic Orchestry, pod kierunkiem Piotra Scholza. Jej skład uzupełnią muzycy amerykańscy.

Hejnał wolności -Wieża ratusza, Stary Rynek, 25 maja, godzina 18,
Wszyscy rodzimy się wolni -Scena na Piętrze, 25 maja godzina 20, bilety: 40-60 zł
Science Of the Beat - Konserer rytmu #Scena na Pietrze (ul.Masztalar-ska8) 26 maja, godz. 19#bilety: 40 - 60 zł#
Let’s Dance #Scena na Pietrze 26 maja, godz. 21#bilety: 40 - 60 zł#
Jam session #Meskalina (Stary Rynek8) 26 maja, godz. 23 wstęp wolny#
Painting Sound #KontenerArt (ul.Ewangelicka) 27 maja, godz. 14, warsztaty, zapisy [email protected]#wstęp wolny#
Wspólne granie - Poznań improwizuje z Chicago #KontenerArt, 27 maja, godz. 18, jam session, wystarczy przyjść z instrumentem, wstęp wolny#
Let Freedom Sing Sala Wielka CK Zamek 27 maja, godz. 19, #bilety: 60-90 zł#
Chicago na Dziedzińcu UM (plac.Kolegiacki 17) 28 maja, godz. 18 NextGen jazz, godzina 20 Poznań Jazz Philharmonic Orchestra, bilety: 10 zł, karnety na cały festiwal: 160-200 zł

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski