Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu świętowano 67 lat istnienia Izraela [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
Uczestnicy uroczystości podczas przemarszu przez Ogród Botaniczny. Na czele orkiestra Art Vivat
Uczestnicy uroczystości podczas przemarszu przez Ogród Botaniczny. Na czele orkiestra Art Vivat Waldemar Wylegalski
W Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu obchodzono w niedzielę 67. rocznicę powstania Państwa Izrael, ale i 25. rocznicę wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem.

Świętowanie kolejnych rocznic powstania Izraela w Ogrodzie Botanicznym to już poznańska tradycja. Kolejna 67. rocznica jaką obchodzono w niedzielę zbiegła się z 25. rocznicą wznowienia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem. Uroczystości zainaugurowało wkopanie przez ambasador Izraela w Polsce Annę Azari tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Wkrótce potem uczestnicy spotkania przy dźwiękach orkiestry Art Vivat przemaszerowali w kierunku sceny Ogrodu Botanicznego. Tam marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak uhonorował wiceprzewodniczącą Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, a zarazem przewodniczącą  Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicję Kobus odznaką "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego".

– Mówiąc o 25. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem nie sposób nie wspomnieć o Władysławie Bartoszewskim, który przez te lata pomagał nam te stosunki odbudowywać. Przez te 25 lat osiągnięto wiele na polu kultury i polityki. Wdrożyliśmy program stałych konsultacji międzyrządowych między Polską a Izraelem. Niezwykle ważne jest to, aby nie tylko pamiętać o tych 25 latach, ale także tę współpracę kontynuować. Izrael najczęściej postrzegany jest w Polsce w kwestiach politycznych, wojny i pokoju. Tymczasem to kraj znajdujący się w pierwszej dziesiątce państw, w których ludzie czują się szczęśliwi. Izrael zajmuje też drugie miejsce pod względem nowych technologii. Przyjedźcie do Tel Awiwu albo do innego miasta, niekoniecznie w sezonie turystycznym i cieszcie się tym co widzicie. Nie martwiąc się polityką - mówiła ambasador Izraela w Polsce Azari.

Podczas koncertu oklaskiwano m.in. muzykę w wykonaniu orkiestry Art Vivat i układy choreograficzne w wykonaniu towarzyszącej jej grupy tanecznej. Były słynne piosenki żydowskie w wykonaniu barytona Jaromira Trafankowskego i tenora Jacka Pazoli oraz laureatek tegorocznego II Wielkopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej.

Finałem uroczystości była prezentacja zwiastuna filmu Dariusza Grzeszczyka "Fabryka wielkich mistrzów - tajemnica białostockiego getta". Opowiada on o tym jak 20 malarzy polskich żydowskiego pochodzenia w kopiowało na potrzeby nazistów w getcie w Białymstoku najsłynniejsze obrazy świata. Jak powiedział reżyser film będzie miał swoją premierę jesienią lub zimą. Alicja Kobus zaapelowała, aby pamiętając o przeszłości uczynić wszystko by się ona nie powtórzyła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski