Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu trwa europejski kurs dotyczący profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Uczestniczy w nim 300 lekarzy z całego świata

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Kurs, ze względu na pandemię koronawirusa, odbywa się w formie zdalnej. Z tej okazji w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich przygotowano specjalne studio.
Kurs, ze względu na pandemię koronawirusa, odbywa się w formie zdalnej. Z tej okazji w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich przygotowano specjalne studio. Robert Woźniak
W Poznaniu trwa 3-dniowy Europejski Kurs poświęcony diagnostyce i leczeniu nowotworów. Organizowany jest on przez Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi (EHNS – European Head and Neck Society), któremu przewodniczy prof. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Kurs, ze względu na pandemię koronawirusa, odbywa się w formie zdalnej. Z tej okazji w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich przygotowano specjalne studio.

Od czwartku do soboty w Poznaniu odbywa się Europejski Kurs poświęcony diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi. To flagowy projekt Europejskiego Stowarzyszenia Głowy i Szyi (EHNS - European Head and Neck Society). Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną na całym świecie, zorganizowany jest on po raz pierwszy online.

- Zaprosiliśmy do udziału 24 wykładowców z Europy i Stanów Zjednoczonych. Omawiane są wszystkie aspekty dotyczące nowoczesnego leczenia nowotworów głowy i szyi. W zakresie chirurgii, to chirurgia robotowa daVinci, w zakresie radioterapii – protonoterapia, w zakresie onkologii klinicznej – immunoterapia. W ostatnich latach nastąpił przełom w leczeniu nowotworów głowy i szyi, dzięki nowym technologiom, chorzy otrzymali szansę na całkowite wyleczenie raka - mówi prof. Wojciech Golusiński, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej w Wielkopolskim Centrum Onkologii oraz prezes Europejskiego Stowarzyszenia Głowy i Szyi.

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

W kursie uczestniczy ponad 300 lekarzy z całego świata, ze wszystkich kontynentów. Jak mówi prof. Golusiński, największą wartością tego kursu jest możliwość zadawania pytań ekspertom podczas omawiania poszczególnych, trudnych przypadków.

- Zainteresowanie tą formą edukacyjną jest ogromne, niestety pandemia spowodowała zatrzymanie możliwości organizacji sympozjów i konferencji, które do tej pory odbywały się cyklicznie - zaznacza prof. Wojciech Golusiński.

Jak mówią eksperci, leczenie nowotworów głowy i szyi stanowi wyzwanie dla wszystkich specjalistów zaangażowanych w proces leczenia. Zarówno chirurg głowy i szyi, laryngolog, radioterapeuta, onkolog kliniczny, muszą ściśle współpracować nad indywidualnym dobraniem terapii w celu uzyskania bardzo dobrego efektu leczenia.

Po zaszczepieniu na COVID-19 m.in. pracowników służby zdrowia, DPS-ów, seniorów, służb mundurowych w etapie II szczepionkę otrzymają osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi. Są wśród nich schorzenia, które dotykają miliony Polaków. Sprawdź, czy masz jedną z nich i będziesz mógł zaszczepić się wcześniej niż inni. Aby otrzymać szczepionkę wcześniej z powodu choroby przewlekłej, należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, do której się zaliczamy. Wykaz chorób przewlekłych znajdziesz na kolejnych slajdach. KLIKNIJ TUTAJ --->

Te choroby przewlekłe umożliwiają szybsze otrzymanie szczepi...

- Nie wszystko jednak zależy od leczenia, ale również od nas – potencjalnych pacjentów. Nie wolno lekceważyć wczesnych objawów, którymi są: chrypka, ból przy przełykaniu, niedrożność nosa, niegojące się owrzodzenia w obrębie jamy ustnej, guz na szyi. Jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza może okazać się najważniejszym w całym procesie leczenia - podkreśla prof. Wojciech Golusiński.

I dodaje: - Mały guz to możliwość zastosowania nowoczesnego leczenia, mało inwazyjnego, a to gwarantuje szybki powrót do pracy i do normalnego życia. Dlatego tak ważna jest edukacja w zakresie profilaktyki i nowoczesnych metod leczenia wszystkich pracowników ochrony zdrowia, a przede wszystkim specjalistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski