W Poznaniu złożono cześć ofiarom zbrodni katyńskiej

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Marszałek Marek Woźniak i Wojciech Bogajewski, prezes  Stowarzyszenia „Katyń” składają kwiaty
Marszałek Marek Woźniak i Wojciech Bogajewski, prezes Stowarzyszenia „Katyń” składają kwiaty UMWW
Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego wraz z Wojciechem Bogajewskim, prezesem Stowarzyszenia „Katyń”, złożyli we wtorek, 14 kwietnia kwiaty przy poznańskim Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru.

– Niestety, z powodu epidemii rocznicowe uroczystości nie mogły odbyć się w zaplanowanym terminie – mówi marszałek Marek Woźniak. – Wiem, że to szczególnie bolesne dla członków rodzin pomordowanych na „nieludzkiej ziemi” oficerów. Dlatego dziś, razem z Prezesem Stowarzyszenia „Katyń”, złożyliśmy wspólny wieniec i zapaliliśmy znicze w imieniu wszystkich strażników „Tej pamięci”. Zbrodnia Katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart w dziejach naszego narodu. To akt zemsty Stalina na obrońcach Polski z roku 1920 i cyniczny plan pozbawienia naszego państwa elit. To również tragiczna historia rodzin zamordowanych oficerów, których los długo nie był znany, a potem, po odkryciu prawdy, nie wolno było o tym wspominać. To również heroiczna walka o pamięć, zakończona zwycięstwem, ale jednocześnie rodząca potrzebę dalszego wołania ku przestrodze następnych pokoleń. To właśnie zadanie staramy się konsekwentnie realizować.

Zobacz też: Pamiętamy o Katyniu: Oddajmy hołd zamordowanym

Oprócz złożenia kwiatów, samorządowcy oddali cześć pomordowanym także w inny sposób: przy wejściu do budynku Urzędu Marszałkowskiego przy al. Niepodległości 34 w Poznaniu pojawiła się okolicznościowa ekspozycja, prezentująca m.in. kopie listów oficerów do rodzin z więzień NKWD czy wizerunek porucznik pilot Janiny Lewandowskiej, córki generała Józefa Dowbora Muśnickiego, jednego z głównodowodzących Powstaniem Wielkopolskim 1918/1919. Porucznik Lewandowska była jedyną kobietą wśród polskich oficerów uwięzionych w obozie w Kozielsku, rozstrzelaną w Katyniu 21 lub 22 kwietnia 1940 roku. Kompozycję wizualną dopełniają fragmenty listów pomordowanych tam polskich obywateli.

W świąteczny poniedziałek pamiętaliśmy o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – w „Głosie Wielkopolskim” publikowaliśmy wcześniej wspólnie z Urzędem Marszałkowskim cykl artykułów poświęconych Zbrodni Katyńskiej, z inicjatywy marszałka powstał też film dokumentalny zatytułowany „Nieśmiertelni", który swoją premierę miał właśnie na stronie internetowej „Głosu Wielkopolskiego”.

Sprawdź też:

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie