– Niestety, z powodu epidemii rocznicowe uroczystości nie mogły odbyć się w zaplanowanym terminie – mówi marszałek Marek Woźniak. – Wiem, że to szczególnie bolesne dla członków rodzin pomordowanych na „nieludzkiej ziemi” oficerów. Dlatego dziś, razem z Prezesem Stowarzyszenia „Katyń”, złożyliśmy wspólny wieniec i zapaliliśmy znicze w imieniu wszystkich strażników „Tej pamięci”. Zbrodnia Katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart w dziejach naszego narodu. To akt zemsty Stalina na obrońcach Polski z roku 1920 i cyniczny plan pozbawienia naszego państwa elit. To również tragiczna historia rodzin zamordowanych oficerów, których los długo nie był znany, a potem, po odkryciu prawdy, nie wolno było o tym wspominać. To również heroiczna walka o pamięć, zakończona zwycięstwem, ale jednocześnie rodząca potrzebę dalszego wołania ku przestrodze następnych pokoleń. To właśnie zadanie staramy się konsekwentnie realizować.
Zobacz też: Pamiętamy o Katyniu: Oddajmy hołd zamordowanym
Oprócz złożenia kwiatów, samorządowcy oddali cześć pomordowanym także w inny sposób: przy wejściu do budynku Urzędu Marszałkowskiego przy al. Niepodległości 34 w Poznaniu pojawiła się okolicznościowa ekspozycja, prezentująca m.in. kopie listów oficerów do rodzin z więzień NKWD czy wizerunek porucznik pilot Janiny Lewandowskiej, córki generała Józefa Dowbora Muśnickiego, jednego z głównodowodzących Powstaniem Wielkopolskim 1918/1919. Porucznik Lewandowska była jedyną kobietą wśród polskich oficerów uwięzionych w obozie w Kozielsku, rozstrzelaną w Katyniu 21 lub 22 kwietnia 1940 roku. Kompozycję wizualną dopełniają fragmenty listów pomordowanych tam polskich obywateli.
W świąteczny poniedziałek pamiętaliśmy o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – w „Głosie Wielkopolskim” publikowaliśmy wcześniej wspólnie z Urzędem Marszałkowskim cykl artykułów poświęconych Zbrodni Katyńskiej, z inicjatywy marszałka powstał też film dokumentalny zatytułowany „Nieśmiertelni", który swoją premierę miał właśnie na stronie internetowej „Głosu Wielkopolskiego”.
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tajemnica podwórka na Jeżycach. Czego nie widzą przechodnie?
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?