Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W regionie konińskim skończy się wydobycie węgla? Spółka ZE PAK chwali się spadkiem emisji CO2

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Jak informują przedstawiciele spółki ZE PAK, zmniejszenie produkcji energii z węgla brunatnego spowodowało także znaczne zmniejszenie emisji CO2, SO2 i szkodliwych pyłów.
Jak informują przedstawiciele spółki ZE PAK, zmniejszenie produkcji energii z węgla brunatnego spowodowało także znaczne zmniejszenie emisji CO2, SO2 i szkodliwych pyłów. Grzegorz Dembiński
Wciąż nieznany jest dalszy los górników z regionu konińskiego. Ze strony Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin nie ma jasnych deklaracji, czy dalsze wydobycie węgla na tych terenach będzie możliwe. Zarząd spółki przyznaje, że przed branżą węglową wiele wyzwań, a także ryzyko w związku z zaostrzającą się polityką klimatyczną.

30 czerwca 2020 roku odstawieniu uległy dwa bloki węglowe w elektrowni Pątnów o mocy 200 MW każdy. Na przestrzeni ostatnich 30 miesięcy wycofaniu z eksploatacji w ZE PAK SA uległo łącznie 1293 MW mocy węglowych, składa się na to 600 MW w elektrowni Adamów, łącznie 600 MW w elektrowni Pątnów oraz 93 MW w elektrowni Konin.

Czytaj: Odkrywki wciąż zagrażają Wielkopolsce? Nadal nie ma decyzji czy wydobycie węgla w naszym regionie będzie dalej się odbywać

ZE PAK zmniejsza ślad węglowy

Jak informują przedstawiciele spółki ZE PAK, zmniejszenie produkcji energii z węgla brunatnego spowodowało także znaczne zmniejszenie emisji CO2, SO2 i szkodliwych pyłów.

- Dwa bloki odpowiadały za 1 442 000 ton emisji CO2 w 2019 roku, co oznacza, że o tę wielkość powinna spaść - mówi Maciej Łęczycki, rzecznik prasowy spółki. Podkreśla, że zmniejszenie śladu węglowego to jeden z efektów zainicjowanego przez Zygmunta Solorza (właściciela ZE PAK) programu Czysta Polska.

Bez Ościsłowa skończy się wydobycie węgla?

Jednocześnie przedstawiciele spółki w przesłanym do mediów komunikacie nie informują co dalej.

Więcej: Wysychają najpiękniejsze i najczystsze jeziora Wielkopolski. Pojezierze Gnieźnieńskie zniknie z mapy Polski?

- ZE PAK planuje wytwarzanie energii w Elektrowni Pątnów II do końca 2036 roku. Aby zapewnić elektrowni stałe dostawy węgla, konieczne będzie uruchomienie odkrywki Ościsłowo - mówi Kuba Gogolewski z fundacji Rozwój Tak - Odkrywki Nie.

Przypomnijmy, że spółka nie otrzymała decyzji środowiskowej w sprawie Ościsłowa, a sprawa utknęła w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

- Bez Ościsłowa węgla brunatnego ZE PAK-owi starczy najwyżej do 2030 roku. A i to przy założeniu, że uda mu się uzyskać zgodę na rozbudowę odkrywki Tomisławice. Ta odkrywka posiada co prawda koncesję wydobywczą do 2030 roku, jednak oddziałuje na środowisko w tak destrukcyjny sposób, że toczy się najmniej 5 postępowań przed Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Poznaniu o zgodę na dalsze wydobycie z niej węgla - mówi K. Gogolewski.

Zobacz: Krajobraz księżycowy? Nie, to kopalnia węgla brunatnego w Kleczewie [ZDJĘCIA]

Przed branżą węglową sporo wyzwań

Jednocześnie spółka w opublikowanym pod koniec czerwca raporcie przyznaje, że w w pierwszym kwartale tego roku spółka odnotowała straty finansowe w porównaniu z rokiem poprzednim. Problem ten może pogłębić zamknięcie dwóch bloków Pątnów.

"Przed spółkami działającymi w branży węglowej stoi cała masa wyzwań dotyczących przyszłej działalności oraz ryzyka związanego m.in. ze stale zaostrzającą się ogólnie rozumianą polityką klimatyczną, zmniejszającą się skalą działalności oraz wahaniami relacji cen energii elektrycznej do cen uprawnień do emisji CO2. Bez wątpienia dotychczasowy model działalności spółek zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych będzie musiał ulec przekształceniu w kierunku niskoemisyjnych technologii wytwarzania. Niewiadomą pozostaje jedynie tempo tego procesu” - napisano w raporcie.

— ZE PAK od wejścia na giełdę w 2012 roku cały czas bardzo dużo mówił o planach. Miał być nowy blok gazowo-parowy w elektrowni Konin, miało być wydobycie w odkrywce Koźmin do 2023, a w odkrywce Adamów do 2024, a teraz mają być projekty OZE — komentuje Kuba Gogolewski. - Tyle że z tych planów nic nie będzie jeżeli ZE PAK nie przejdzie od fazy obietnic do inwestycji. W przeciwnym wypadku mieszkańcy i gminy Wielkopolski Wschodniej i Kujaw mogą zostać obarczeni kosztami rekultywacji po odkrywkach i suszy.

ZOBACZ TEŻ:

Jak wynika z danych GUS dotyczących zieleni miejskiej Poznań jest metropolią, w której 20 proc. terenu miasta zajmują lasy gminne, parki i zieleń uliczna. Niestety, przy bliższej analizie okazuje się ta zieleń w mieście faktycznie jest, ale albo na jego obrzeżach, albo tam, gdzie nie ma mieszkańców. Zobacz, w których dzielnicach Poznania jest najwięcej zieleni, a gdzie najmniej ---->

Zobacz, gdzie w Poznaniu najbardziej brakuje zieleni. Są uli...

Jak wynika z prognoz ilości opadów i parowania według wskaźnika Palmera pod koniec stulecia południe Europy oraz tereny rolnicze będą znajdować się w permanentnym stanie ekstremalnej suszy. Polska będzie przypominać najcieplejsze regiony Hiszpanii, a Hiszpania zamieni się w pustynię. Dotkliwe skutki suszy odczuwamy już dziś. Zobacz, dlaczego Polska wysycha --->

Katastrofy klimatycznej nie można już zatrzymać. Za 50 lat P...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski