W sobotę premiera ”Borysa Godunowa”

  W sobotę premiera ”Borysa Godunowa”

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W sobotę w Teatrze Wielkim w Poznani odbędzie się premiera opery Modesta Musorgskiego "Borys Godunow".
  W roli tytułowej w słynnym dziele Musorgskiego zobaczymy Alexey’a Tikhomirova

  W roli tytułowej w słynnym dziele Musorgskiego zobaczymy Alexey’a Tikhomirova ©Magdalena Ośko

  Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki zaprasza w sobotę na premierę „Borysa Godunowa” Modesta Musorgskiego. Reżyseruje Iwan Wyrypajew, kierownictwo muzyczne sprawuje Gabriel Chmura, autorką dekoracji jest Anna Met, a kostiumy zaprojektowała Katarzyna Lewińska. Choreografię przygotował Oleg Glushkov.

  W roli tytułowej zobaczymy Alexey’a Tikhomirova, Rafała Siwka i Wojciecha Rasiaka. W postać Fiodora, jego syna wcieli się Katarzyna Wło-darczyk, a partię Kseni, jego córki zaśpiewa Monika Mych-Nowicka. Partię księcia Wasyla Szujskiego śpiewać będą Karol Bochański i Piotr Friebe, a partię Andrieja Szczełkałowa zaśpiewają Andrzej Filończyk i Jerzy Mechliński. Pimenem będzie Krzysztof Bączyk.

  ”Borys Godunow” to muzyczna opowieść o Rosji przełomu XVI i XVII wieku, oparta na faktach refleksja nad konsekwencjami władzy zdobytej za wszelką cenę. Tym razem tematu podjął się Iwan Wyrypajew aktor, dramaturg, reżyser teatralny i filmowy. Jego ideą fixe stał się problem grzechu i winy, zbrodni i pokuty w kontekście kultury i religii prawosławnej. „Borysa Godunowa” zobaczymy tym razem w wersji oryginalnej z roku 1872, która jeszcze nigdy nie była w Poznaniu wystawiana.

  Gdy Musorgski skomponował „Borysa Godunowa” teatr w Sankt Petersburgu odrzucił dzieło. Zarzucano mu brak wielkiej roli kobiecej. Kompozytor wprowadził więc postać Maryny Mniszchówny. Dzieło wystawiono 20 razy i zostało zapomniane. W świecie zdobyła popularność wersja Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.

  - Chciałem pokazać, że choć nad tą wersją trzeba się napracować jest interesująca - mówi Gabriel Chmura.

  Modest Musorgski Borys Godunow
  • Teatr Wielki w Poznaniu (ul. Fredry 9),
  • 18 czerwca, godz. 19
  • bilety: 50-80 zł.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tetr-remiza

  Krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Weź kwadratową tacę, ustaw na niej matrioszki, klikaj naprzemiennie włącznikiem światła i na koniec strzepnij na tacę łupież ze swojego kołnierzyka - z takiego przepisu skorzystał chyba reżyser...rozwiń całość

  Weź kwadratową tacę, ustaw na niej matrioszki, klikaj naprzemiennie włącznikiem światła i na koniec strzepnij na tacę łupież ze swojego kołnierzyka - z takiego przepisu skorzystał chyba reżyser przedstawienia. Kolejnej beznadziejnej realizacji w poznańskim Teatrze Wielkim (już tylko z nazwy). Niezależnie od tego, jaką ideologię będzie się do tej inscenizacji dorabiać, i mimo iż soliści (jako śpiewacy i aktorzy) stanęli na wysokości zadania, przedstawienie nudzi. O ile zazwyczaj "Godunow" przygniatany jest nazbyt wybujałymi pomysłami, tak tutaj pomysłów zabrakło. Reżyser i dyrektor teatru powinni być świadomi, że widowisko operowe tworzy nie tylko muzyka. Jeśli by tak było, widzom wystarczyłyby płytowe nagrania.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo