Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę 10 sierpnia Poznań dołączy do rozszerzającego się protestu egzaminatorów WORD. Nie odbędą się egzaminy na prawo jazdy kategorii B

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Rozszerza się protest egzaminatorów WORD.
Rozszerza się protest egzaminatorów WORD. Krzysztof Kapica
Trwa protest egzaminatorów w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego – ma on charakter ogólnopolski i poszczególne ośrodki dołączają do niego indywidualnie. W środę 10 sierpnia kilkunastu poznańskich egzaminatorów i egzaminatorek nie stawi się do pracy w ramach protestu, a tym samym – nie odbędą się egzaminy na praw jazdy kategorii B.

Wiadomo, że zgodnie z planem odbędą się egzaminy teoretyczne, egzaminy na motocykle i na samochody ciężarowe, natomiast nie odbędą się jazdy egzaminacyjne w ramach kategorii B. Poznański WORD stara się zawiadomić telefonicznie o tym fakcie umówionych na egzamin kursantów, dla których będą wyznaczane nowe terminy. Można oszacować, że około stu osób nie zasiądzie za kierownicą samochodu z napisem "Egzamin".

Można było tej decyzji spodziewać się, bo po nieudanych wcześniejszych rozmowach z Ministerstwem Infrastruktury i wznowieniu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej WORD z Poznania zapowiadał dołączenie do tej ostatniej. Protest spowodowany jest dążeniem egzaminatorów do urealnienia ich płac – te mimo inflacji nie zmieniły się od 2007 roku, podobnie jak od dziesięciu lat nie zmieniła się opłata egzaminacyjna. A benzyna i samochody kosztują, podobnie jak muszą utrzymać się w zmieniających realiach finansowych ludzie - tłumaczą egzaminatorzy.

Egzaminatorzy domagają się rozmów z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem i nie uznają za osobę wiarygodną do tych rozmów wiceministra Rafała Webera, który mimo wcześniejszych rozmów i zapowiedzi, zapewnił, że podwyżek dla egzaminatorów jednak nie będzie. Chcą rozmawiać z ministrem do końca sierpnia i zapowiadają, że wstrzymają protesty, gdy będzie wyznaczona data tego spotkania.

Wiceminister Rafał Weber informował jednak, że w końcu lipca doszło do konkretnych ustaleń, z których on się nie wycofuje – że ministerstwo nie obiecuje modyfikowania obecnego systemu płac, ale pracuje nad nowym modelem. Jednocześnie ministerstwo oczekuje do końca sierpnia na informacje od wszystkich ośrodków dotyczące obecnych rozwiązań finansowych

Zobacz też: Prawo jazdy. Będzie podwyżka opłat za egzamin? Mamy stanowisko rządu

Na razie zapowiadaną formą protestów jest powstrzymanie się egzaminatorów od pracy (mieliby wziąć wolne na żądanie), a tym samym odwołanie przez WORD-y egzaminów w wyznaczonym dniu. Stołeczny WORD na razie powstrzymał się od takiego rozwiązania, rozważając za to przejazd oflagowanych samochodów ulicami Warszawy.

Z zapowiedzi poznańskiego WORD-u wynika, że gdyby doszło w nim do protestu i wyznaczenia dnia bez egzaminów, przygotowujący się do nich kursanci będą o tym powiadomieni z wyprzedzeniem.

Metody samochodowych złodziei są coraz będzie wyrafinowane. Niektórzy z nich celowo wcześniej oznaczają auta w niewidoczny gołym okiem sposób. Chwilą później dochodzi do kradzieży. Jak to robią? Tak złodzieje oznaczają auta przed kradzieżą. OTO ICH METODY >>>Obejrzyj: KRYMINALNY CZWARTEK. 17-letni kierowca nie zatrzymał się do kontroli i uciekał policji. Roztrzaskał się o stację PKP:

Masz to na samochodzie? Wkrótce zostanie skradziony. Złodzie...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski