Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szkołach średnich nauka zdalna albo hybrydowa. A co z podstawówkami i przedszkolami? "Zostały całkowicie pominięte"

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Szkoły podstawowe i przedszkola pozostają w całym kraju otwarte. Każdego dnia w Polsce pojawiają się tysiące nowych zakażeń koronawirusem. Nauczyciele, rodzice i związkowcy domagają się wprowadzenia zasad bezpieczeństwa również w podstawówkach oraz przedszkolach.
Szkoły podstawowe i przedszkola pozostają w całym kraju otwarte. Każdego dnia w Polsce pojawiają się tysiące nowych zakażeń koronawirusem. Nauczyciele, rodzice i związkowcy domagają się wprowadzenia zasad bezpieczeństwa również w podstawówkach oraz przedszkolach. Konrad Kozłowski
Podstawówki i przedszkola pozostają otwarte, choć do szkół średnich wróciła nauka zdalna i hybrydowa. Dyrektorzy, nauczyciele i rodzice najmłodszych uczniów obawiają się o bezpieczeństwo i zaznaczają, że w podstawówkach i przedszkolach również istnieje zagrożenie. Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreśla natomiast, że podstawówki i przedszkola zostały pominięte i domaga się od rządu działań na rzecz ochrony najmłodszych dzieci i ich nauczycieli.

Od poniedziałku, 19 października szkoły średnie z żółtych stref realizują naukę hybrydowo - część uczniów przychodzi do szkoły, a część uczy się na odległość. W strefach czerwonych natomiast - w liceach, technikach i szkołach branżowych - nauka odbywa się całkowicie zdalnie.

Czy podstawówki powinny przejść na nauczanie zdalne? Zobacz wideo:

ŹRÓDŁO: TVN

Szkoły podstawowe i przedszkola pozostają otwarte

Premier Mateusz Morawiecki 15 października poinformował, że nauka w przedszkolach i szkołach podstawowych pozostaje natomiast bez zmian. Najmłodsi uczniowie uczęszczają więc nadal na tradycyjne lekcje.

- System zdalny jest jednocześnie jednym z najtrudniejszych, bo to utrudnienia dla rodziców najmłodszych dzieci w świadczeniu pracy. Chcemy szkoły podstawowe i przedszkola jak najdłużej chronić przed trybem zdalnym - powiedział w czasie konferencji premier Morawiecki.

Sprawdź też:

"Podstawówki i przedszkola zostały pominięte"

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się od rządu, by do przedszkoli i szkół podstawowych zostały wprowadzone zasady bezpieczeństwa. Jak twierdzą związkowcy - te placówki zostały pominięte, a rząd nie zaproponował dla nich żadnych rozwiązań, które chroniłyby pracowników szkół oraz dzieci.

- Zaapelowaliśmy do premiera o podjęcie działań zabezpieczających szkoły podstawowe i przedszkola. Te placówki zostały bez żadnych zabezpieczeń, pominięto je. Pojawiają się coraz większe grupy nauczycieli, którzy się boją. W przepełnionych szkołach trudno o reżim sanitarny, utrzymywanie dystansu społecznego - podkreśla Magdalena Kaszulanis, rzecznik prasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W podstawówkach nauka hybrydowa albo czasowo zdalna?

Kaszulanis tłumaczy, jakie są propozycje związkowców, które powinny zostać wprowadzone do szkół.

- Nauczyciele chcą pracować w szkołach, ale w bezpiecznych warunkach. A takich niestety nie ma. Proponujemy zmniejszenie liczby uczniów w szkołach, np. poprzez wprowadzenie nauki hybrydowej. Można byłoby również czasowo, np. na dwa tygodnie wprowadzić naukę zdalną i zobaczyć, czy to przyniosłoby rezultaty - mówi rzecznik ZNP.

Czytaj też: Wraca nauka zdalna, ale nie dla wszystkich. Lekarze apelują do premiera: "Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w szkołach"

Sprawdź też:

Dyrektor powinien decydować o zamknięciu szkoły

Rzeczniczka ZNP zaznacza również, że to dyrektor powinien móc decydować o wprowadzeniu nauki zdalnej albo hybrydowej, gdy zostanie wykryte zagrożenie. Zgodnie z rozporządzeniem resortu edukacji, taka decyzja musi zostać skonsultowana z organem prowadzącym i stacją sanitarno-epidemiologiczną.

- Apelowaliśmy o to do premiera. Sanepid ma bardzo dużo pracy i kontakt jest utrudniony. Procedury trwają długo. To dyrektor powinien podejmować decyzję o tym, czy szkoła ma zostać zamknięta. Poza tym często po wykryciu zagrożenia w szkole, z nauki tradycyjnej wyłączana jest jedna, dwie klasy. Dostajemy informacje, że zdarza się czasami, że po wykryciu koronawirusa w klasie, na kwarantannę kierowana jest tylko połowa uczniów z tej klasy - mówi Magdalena Kaszulanis.

Zobacz także: Nauka zdalna lub hybrydowa: O jej wprowadzeniu zadecyduje dyrektor szkoły? ZNP chce, by decyzję podejmowano bez konieczności zgody sanepidu

Podstawówki otwarte. Co na to dyrektorzy?

- Zastanawiam się, czym się różnią szkoły podstawowe od ponadpodstawowych. Borykamy się z takimi samymi problemami. Żałuje, że dyrektorzy nie mają większej swobody działania, bo to właśnie dyrektorzy i nauczyciele znają sytuacje w szkołach najlepiej. Już w sierpniu myślałem o tym, że w tak dużej szkole jak moja, najlepszym rozwiązaniem byłaby nauka hybrydowa. Najmłodsze dzieci potrzebują kontaktu z nauczycielami, a starsze klasy mogłyby na zmianę uczyć się online - przyznaje Sławomir Stanclewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu.

- Poznań znalazł się w czerwonej strefie i obawy są zarówno ze strony nauczycieli, uczniów, jak i rodziców, bo sytuacja jest nieciekawa - dodaje.

Zobacz też:

W szkołach od 1 września 2020 obowiązuje reżim sanitarny. Dotyczy przede wszystkim higieny osobistej, dystansu społecznego oraz dezynfekcji pomieszczeń.

Cała Polska w żółtej strefie. Co ze szkołami? Jakie dodatkow...

Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o powrocie do tradycyjnej nauki w roku szkolnym 2020/2021. Uczniowie i nauczyciele 1 września wrócą do klas, ale będą musieli przestrzegać kilku zasad wyznaczonych przez GIS oraz MEN. Sprawdź, jakie to zasady na kolejnych slajdach --->

Uczniowie od 1 września wracają do klas. Główny Inspektorat ...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski