W te planszówki graliśmy jako dzieci. Niektóre są w naszych domach do dziś. Warto je wyciągnąć podczas świąt i zagrać z całą rodziną

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Kultowe planszówki, w które grali nasi dziadkowie, rodzicie i my, a gry są wciąż lubiane wśród kolejnych pokoleń. W co najbardziej lubiłeś grać w dzieciństwie? Masz jeszcze w domu takie gry?
Kultowe planszówki, w które grali nasi dziadkowie, rodzicie i my, a gry są wciąż lubiane wśród kolejnych pokoleń. W co najbardziej lubiłeś grać w dzieciństwie? Masz jeszcze w domu takie gry? 123rf. com
Gry planszowe, które obecnie są na rynku, przyprawiają o zawrót głowy! Te instrukcje, kolory, grafika, figurki, fabuły! Często nie ustępują ilością bodźców grom komputerowym. Świetnie, że gry planszowe wciąż są w użyciu, powstają nowe, i że chętnie po nie sięgamy. Rozwijają wyobraźnię, ćwiczą koncentrację i refleks, ułatwiają budowanie relacji z drugim człowiekiem, uczą poprzez zabawę. A zalet można znaleźć znacznie więcej! Jedną z istotnych jest fakt, że niektóre gry łączą pokolenia. Wnuczęta mogą grać z dziadkami, rodzice z dziećmi, a radość ze wspólnego czasu jest po każdej stronie. Idealne na czas świąteczny! Oto niektóre z najbardziej pamiętnych gier z naszego dzieciństwa, które wciąż cieszą się popularnością, bez względu na wiek graczy. Czy je pamiętacie?

Planszówki były, są i będą?

Narodowe Centrum Kultury w ubiegłym roku opublikowało raport, z którego wynika, że gry planszowe coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność w polskich domach.

Zawsze były, ale w okresie boomu na multimedialne rozrywki i kiedy komputery oraz konsole pojawiły się w niemal każdym domu, przeróżne gry, zarówno strategiczne, jak i losowe możemy mieć dosłownie na wyciągniecie ręki, w telefonie, planszówki przestały się cieszyć taką popularnością, jak wcześniej.

Po około 20 latach rynek zaczyna rozkwitać na nowo, a producenci zauważają większy popyt na planszówki.

Liczba tytułów stale rośnie, a same gry są bardziej zróżnicowane – zarówno pod kątem mechaniki, jak i docelowej grupy odbiorców. Czas spędzony z rodziną lub znajomymi przy planszówkach staje się powszechną formą rozrywki – czytamy na stornie Narodowego Centrum Kultury.

Gry planszowe, które łączą pokolenia

Jak zauważają autorzy „Badania komercyjnych wydawców gier planszowych w Polsce”, nowoczesne gry planszowe są to zazwyczaj gry rozbudowane, często o określonej fabule, bardziej kreatywne, estetyczne, bogatsze w komponenty. W tych grach jest mało losowości jak np. w chińczyku.

Jednocześnie, dla niektórych, zwłaszcza starszych osób, samo zapoznanie się z instrukcją gry może zmęczyć, a niejednokrotnie długość rozgrywki jest dla niech nieodpowiednia.

Całe szczęście do dziś w użyciu są proste gry, które pamiętamy jeszcze z lat 80. i 90. Gry, w które wygrywać uczyli nas właśnie rodzicie i dziadkowie :) Sprawdź w galerii!

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W te planszówki graliśmy jako dzieci. Niektóre są w naszych domach do dziś. Warto je wyciągnąć podczas świąt i zagrać z całą rodziną - Strefa Edukacji

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie