Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych sytuacjach nie dostaniesz premii od pracodawcy

OPRAC.:
Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Premia to często dodatkowe wynagrodzenie do pensji. Najpopularniejsza premia uznaniowa to rodzaj nagrody pieniężnej przyznawanej pracownikom zgodnie z wolą pracodawcy. Są jednak sytuacje w których stracimy okazje do premii. Zobaczcie czego unikać w pracy, bo za to możemy stracić premię. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>
Premia to często dodatkowe wynagrodzenie do pensji. Najpopularniejsza premia uznaniowa to rodzaj nagrody pieniężnej przyznawanej pracownikom zgodnie z wolą pracodawcy. Są jednak sytuacje w których stracimy okazje do premii. Zobaczcie czego unikać w pracy, bo za to możemy stracić premię. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Premia to często dodatkowe wynagrodzenie do pensji. Najpopularniejsza premia uznaniowa to rodzaj nagrody pieniężnej przyznawanej pracownikom zgodnie z wolą pracodawcy. Są jednak sytuacje w których stracimy okazje do premii. Zobaczcie czego unikać w pracy, bo za to możemy stracić premię.

Premia to dodatkowe pieniądze wypłacane przez pracodawca np. za osiągniecie dobrych wyników pracy. Premia może być wypłacana uznaniowo lub być ustalona regulaminem za osiągnięcie konkretnych wyników. Często szczególnie w sklepach wypłacana jest premia za frekwencję.

Ze względu na to, że premia uznaniowa ma charakter dobrowolny i nie jest regulowana kodeksem pracy, nie można sprecyzować, ile będzie wynosiła jej wysokość. Kwota przyznana pracownikowi jest uzależniona wyłącznie od decyzji pracodawcy.

Premia uznaniowa jest przychodem ze stosunku pracy, który nie został wyłączony z oskładkowania i opodatkowania. Przychód ten pracodawca powinien zatem opodatkować i wliczyć pracownikowi do podstawy wymiaru składek ZUS oraz naliczyć od niego składki.

Wyróżnia się kilka rodzajów premii:

  • regulaminowa,
  • uznaniowa,
  • motywacyjna,
  • zadaniowa,
  • prowizyjna,
  • indywidualna,
  • zespołowa,
  • frekwencyjna

Często jako premię określa się dodatek świąteczny. Jest on jednak zwykle wypłacany ze środków funduszu socjalnego i nie jest to w rozumieniu przepisów premia. Nie znaczy to, że pracodawca nie może w okresie świątecznym wypłacić pracownikom premii.

Tego nie rób w pracy. Za to możesz stracić premię - lista

W poniższej galerii sprawdźcie, kiedy można stracić premię:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski