Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wapnie znów zapadła się ziemia! Jest specjalny komunikat władz

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
W latach 1950-1965 Wapno było największym producentem soli kamiennej w Polsce. Przejdź dalej --->
W latach 1950-1965 Wapno było największym producentem soli kamiennej w Polsce. Przejdź dalej --->Zbyszek Snusz
W Wapnie w powiecie wągrowieckim w sobotę, 27 lutego po raz kolejny zapadła się ziemia. Władze gminy wydały specjalny komunikat skierowany do mieszkańców. W miejscowości znajduje się nieczynna głębinowa kopalnia soli kamiennej, zalana w sierpniu 1977 roku przez wody podziemne po katastrofie górniczej.

W Wapnie doszło do kolejnego zapadliska. W sobotę, 27 lutego wójt Maciej Kędzierski zdecydował się wydać specjalny komunikat do mieszkańców.

- Sytuacja na tą chwilę jest stabilna i nie zagraża w sposób bezpośredni mieszkańcom miejscowości Wapno. Teren jest monitorowany 24 godziny na dobę przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Wapno w oparciu o uruchomione procedury zarządzania kryzysowego

- informuje wójt.

od 16 lat

Do zapadliska doszło na terenie tak zwanego "gipsiaka".

O sytuacji zostały powiadomione służby w tym Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu, Państwowa Służba Geologiczna.

- Jestem w stałym kontakcie z wymienionymi organami w celu monitorowania obecnej sytuacji. O dalszych działaniach związanych z zapadliskiem będę informował mieszkańców po decyzjach wydanych przez organy właściwe, mające w kompetencjach przeciwdziałanie skutkom szkód górniczych na terenie Gminy Wapno. Proszę również osoby postronne o zaprzestanie prób dotarcia do miejsca zapadliska, ponieważ naraża to zarówno te osoby oraz strażaków pełniących służbę na utratę zdrowia

- apeluje wójt.

Katastrofa w Wapnie

W Wapnie w 1977 roku doszło do katastrofy górniczej. Zniszczeniu uległa część miejscowości. Od tamtego czasu co pewien czas dochodzi do zapadania się ziemi. Tak było między innymi w 2017 roku.

Polecamy: O katastrofie w kopalni soli w Wapnie nie wolno było mówić ani pisać

- Zapadlisko, które zaistniało w obrębie wzmiankowanej działki powstało 30 marca 2017 r. Obejmuje ono część budynku mieszkalnego (nieistniejącego w części naziemnej) położonego pierwotnie przy nieistniejącej dziś ulicy Obrońców Stalingradu nr 7. Zapadlisko posiada wymiary 4,90 x 5,50 m i głębokość 2,60 m. W północno–zachodnim narożu zapadliska widoczne mury piwniczne budynku z drewnianymi drzwiami ażurowymi zamykającymi wlot do korytarza piwnicznego. Teren wokół zapadliska został oznakowany taśmą sygnalizacyjną i ogrodzony siatką leśną - informowali wówczas przedstawiciele urzędu w Wapnie.

Do zapadliska doszło także w 2010 roku.

W latach 1950-1965 Wapno było największym producentem soli kamiennej w Polsce. Przejdź dalej --->

W Wapnie znów zapadła się ziemia! Jest specjalny komunikat władz

Mimo trwającej pandemii w stolicy Wielkopolski cały czas pojawią się nowe atrakcje. Z tego powodu Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna przygotowała poradnik "Co nowego w Poznaniu w 2021 roku". Skierowany jest on do turystów, planujących zwiedzić Poznań w ciągu nadchodzących miesięcy, a także do mieszkańców poszukujących nowych aktywności. Zobaczcie propozycje PLOT na ciekawe spędzenie czasu w Poznaniu w 2021 roku --->

Co nowego będzie można zobaczyć w Poznaniu w 2021 roku? Pora...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski