W wieku 65 lat zmarł poznański dziennikarz i pedagog Tadeusz...

  W wieku 65 lat zmarł poznański dziennikarz i pedagog Tadeusz Golenia

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Tadeusz Golenia zmarł w wieku 65 lat.

  Tadeusz Golenia zmarł w wieku 65 lat. ©archiwum PolonusDaily.pl

  Nie żyje Tadeusz Golenia. Poznański dziennikarz i pedagog miał 65 lat.
  Tadeusz Golenia zmarł w wieku 65 lat.

  Tadeusz Golenia zmarł w wieku 65 lat. ©archiwum PolonusDaily.pl

  W miniony piątek po długiej chorobie zmarł w Poznaniu Tadeusz Golenia. Był cenionym dziennikarzem i pedagogiem. Miał 65 lat

  Urodził się 1 lipca 1952. Był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz Podyplomowego Studium Teologii na tej uczelni. Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczynał w 1971 roku od prasy studenckiej. Pisał do magazynu „Spojrzenia” .

  Był dziennikarzem „Expressu Poznańskiego” i „Głosu Wielkopolskiego. Przez siedem lat do wprowadzenia stanu wojennego był dziennikarzem tygodnika „Tydzień”. W stanie wojennym związał się z prasą drugiego obiegu.

  Po przemianach roku 1989 był dziennikarzem pierwszego wydawanego w Poznaniu niezależnego pisma codziennego Dziennika Wielkopolan „Dzisiaj”. Gdy przestał się on ukazywać Tadeusz Golenia związał się z prasą polonijną. Pisał dla wydawanego w Hamburgu „Kuriera”, wydawanego w Londynie „Tygodnia Polskiego”, wydawanym w Australii i Nowej Zelandii „Expressu Wieczornego”. W ostatnich latach wydawał własną internetową gazetę PolonusDaily.pl.

  Tadeusz Golenia był laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ceniony był za swoją działalność pedagogiczną. Był wykładowcą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji. Był także wspaniałym nauczycielem języka migowego i wieloletnim wychowawcą w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu, twórcą i realizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Migowego.

  Odszedł niezwykły, dobry człowiek, wieloletni działacz NSZZ „Solidarność”, członek i działacz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także w latach 70. XX wieku członek Koła Młodych ówczesnego Związku Literatów Polskich.

  Pogrzeb Tadeusza Goleni odbędzie się w sobotę o godzinie 9.55 na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  R.I.P.

  JĘDRZEJ STEFAN OKSZA-PŁACZKOWSKI (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  R.I.P.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo